Hayvanat bahçesinin sakinleri kışa hazır

Hayvanat bahçesinin sakinleri kışa hazır
Hayvanat bahçesinin sakinleri kışa hazır
- Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nda bulunan tropikal iklim hayvanları, havaların soğuması üzerine elektrik ve doğalgaz ısıtıcıları bulunan barınaklara alındı - Eğitim ve Pazarlama Müdürü Aydın: - "10 bin metrekarelik kapalı alanımızda 200 türü aşkın canlıyı ısıtıyoruz"

KOCAELİ (AA) - YUNUS EMRE GÜNAYDIN - ŞAHİN OKTAY - Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nda bulunan tropikal iklim hayvanları, havaların soğuması üzerine elektrik ve doğalgaz ısıtıcıları bulunan barınaklara alındı.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın , AA muhabirine yaptığı açıklamada,  havaların soğumasıyla sıcak iklimde yaşayan, sıcağı seven hayvanların bir kısmını kışlık barınaklarına aldıklarını söyledi.

Özel tasarımlı barınaklarda hem doğalgaz hem de elektrikli ısıtıcılar bulunduğunu belirten Aydın, hayvanların ihtiyaç duydukları sıcaklıklarda tutulduğunu anlattı.

"Zürafaların bulunduğu barınaklarda ısıtıcılar sayesinde 20 dereceye yakın sıcaklık elde ediyoruz" diyen Aydın, sıcaklığın belirli seviyenin altına inmesi durumunda, zürafanın sağlığının bozulabileceğini ya da ölebileceğini ifade etti.

Hayvanat bahçesinde 3 tropikal alan bulunduğu bilgisini veren Aydın, "Akvaryum, sürüngenler evi ve cüce maymunların barınağı. Bu alanlar zaten her mevsim ısıtılıyor. Bir kısmının yazlık bahçeleri var ama çoğunlukla kışlık barınaklarda belirli sıcaklıkta yaşıyorlar. Burada büyük pencereler var. Ziyaretçiler bunlar sayesinde hayvanları yakından görebiliyor" diye konuştu.

Aydın,  soğuğu seven hayvanların dışarıda kalabildiğini dile getirdi.

Parktaki ayıların soğuk iklim geldiği zaman iç kısma geçebildiklerini ama kış uykusuna yatmadıklarına dikkati çeken Aydın, "Yılın her dönemi beslenebiliyorlar. Belirli program dahilinde beslendikleri için kışı geçirebilecek yeterli miktarda yağ depolamıyorlar. Bozayılar koyu kahverengi desene büründü. Tüylerini uzattı. Bir bakıma tüylerini uzatarak mevsimsel geçiş yaşıyorlar. Birçok hayvan tüy uzatarak, kışı sevenler yağ depolayarak hazırlığa girişiyor. Aralık gibi kışa hazır hale geliyorlar" şeklinde konuştu.

- Isıtıcı maliyetleri

Aydın, ısıtıcıların külfet oluşturduğunu belirterek, "10 bin metrekarelik kapalı alanımızda 200 türü aşkın canlıyı ısıtıyoruz" dedi.

Bu durumun çok yüksek miktarda elektrik ve doğalgaz harcamalarına yol açtığını vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:  

"Aylık yaklaşık 50 bin lira elektrik, 45 bin lira civarında doğalgaz faturası geliyor. Kış dönemi ziyaretçi sayısı düştüğü için açıkçası biraz zorluyor. Mevsimler değişmesine rağmen hayvanların yeme ihtiyaçları düşmüyor. Yine günde 500 kilograma yakın meyve ve sebze tüketiyorlar. Ayda 5 tona yakın et tüketiyorlar. Bunun yanı sıra kış aylarında elektrik ve doğalgaz gibi ısıtıcı maliyetleri ekleniyor."

Aydın, şempanzelerin insanlardan sonra doğadaki en zeki canlılar olduğunu kaydederek, şempanzelere kışlık barınaklarındaki ısıtıcıların yanı sıra battaniye de verdiklerini dile getirdi.

Şempanzelerin yazlık kapıyı açık kaldığı zaman soğuk girmemesi için el yordamıyla örtebildiklerini belirten Aydın, "Ayrıca biz onlar için özellikle soğuk gecelerde alanları büyük olduğu için battaniye atıyoruz. Battaniye verdiğimiz zaman altlarına sermek ya da üstlerine alarak ısınmak için eşya olduğunu biliyorlar. İçlerinde bir yavrumuz var. Yavrumuz attığımız battaniyelere bayağı sevindi" ifadesini kullandı.