İstanbul merkezli "paralel yapı" operasyonu

İstanbul merkezli "paralel yapı" operasyonu
İstanbul merkezli "paralel yapı" operasyonu
- İHSD Genel Başkanı Ali Akbaş: "ABD'de bulunan Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkartılmasını insan hakları açısından, geç de olsa çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz"

KOCAELİ (AA) - İnsan Hakları Savunucular Derneği (İHSD) Genel Başkanı Ali Akbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 'nın İstanbul merkezli ''paralel yapı'' soruşturması kapsamında şüpheli Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarılması talebini desteklediklerini bildirdi.

Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, masum ve mazlumlara darbeciler tarafından yapılan insan hakları ihlallerinin görülmesi ve soruşturma başlatılmasının önemli bir gelişme olduğunu vurguladı.

Medyayı kullanarak insanları istikrarsızlaştıran gruba karşı soruşturma kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirten Akbaş, açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Bunların iftirasıyla hapse atılıp insan hakları ihlaline uğrayan tüm mazlumların davaları yeniden görülmelidir. Bu kapsamda sanıkların bir kısmının tutuklanmasını, bir kısmının soruşturma kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını ve  ABD 'de bulunan Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkartılmasını insan hakları açısından, geç de olsa çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. İnsan hakları ihlalcisi bu örgütün, tüm insan hakları ihlalleri acilen ortaya çıkartılmalı ve sorumlular hak ettiği cezayı almalıdır."