"Kadınlarda yaş arttıkça meme kanseri görülme oranı da artıyor"

"Kadınlarda yaş arttıkça meme kanseri görülme oranı da artıyor"
"Kadınlarda yaş arttıkça meme kanseri görülme oranı da artıyor"
- Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Turhal: - "Meme kanserine yakalananların sayısı ne yazık ki her geçen yıl artmaya devam ediyor. Kadınlar 75 yaşına kadar risk altında"

KOCAELİ (AA) - Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, "Meme kanserine yakalananların sayısı ne yazık ki her geçen yıl artmaya devam ediyor. Kadınlar 75 yaşına kadar risk altında" dedi.

Turhal, Darıca Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen "Meme Kanseri Tedavisinde Yeni Gelişmeler" seminerinde yaptığı konuşmada, dünya her yıl 8 milyon insanın kanserden hayatını kaybettiğini belirterek,  Türkiye 'de kadınlarda meme ve troid, erkeklerde ise mesane kanserinin çok yaygın olduğunu söyledi.

Meme kanserinin akciğer kanserinden sonra ikinci sırada olduğuna ifade eden Turhal, burada en büyük riskin yaş olduğunu kaydetti.

"Kadınlarda yaş arttıkça meme kanseri görülme oranı da artıyor" diyen Turhal, şöyle konuştu:

"Tüm kadınlar meme kanseri riski taşıyor. Ülkemizde her 8 kadından biri yaşadığı ömür boyunca meme kanserine yakalanacak. Meme kanserine yakalananların sayısı ne yazık ki her geçen yıl artmaya devam ediyor. Kadınlar 75 yaşına kadar risk altında. Meme kanserinin belirtileri arasında memenin sertleşmesi, memenin içeri doğru çekilmesi, memede ciltte yara ve kızarıklık, akıntı gelmesi, elle muayenede kitle hissedilmesi sıralanabilir."

Prof. Dr. Turhal, kanserden korunmak için alkolden ve obeziteden kaçınılması, düzenli taramaların ihmal edilmemesi gerektiğini anlatarak, erken teşhisin önemli olduğunu vurguladı.