Karamürsel'de zeytin üretimi

Karamürsel'de zeytin üretimi
Karamürsel'de zeytin üretimi
KOCAELİ (AA) - Karamürsel Ziraat Odası Başkanı Birinci, Memduh Birinci, "Bu yıl ilçede zeytin üretim miktarının, İznik, Gemlik ve Orhangazi...

KOCAELİ (AA) - Karamürsel Ziraat Odası Başkanı Birinci, Memduh Birinci, "Bu yıl ilçede zeytin üretim miktarının, İznik, Gemlik ve Orhangazi ilçelerine göre yüzde 80 daha fazla olmasını bekliyoruz" dedi.

Birinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karamürsel'de Samanlı ya da diğer adıyla Kalamata zeytininin üretildiğini belirtti.

Bu zeytin türünün Samanlı dağlarının eteklerinde yetiştiğini vurgulayan Birinci, "Samanlı, diğer zeytinlere nazaran daha etli, ince kabuklu ve ağacına göre değişen küçük  çekirdeklidir. Yemesi de diğer zeytinlere göre daha lezzetlidir" diye konuştu,

Birinci, zeytin hasadının yakında başlayacağını kaydederek, "Bu yıl ilçede zeytin üretim miktarının, İznik, Gemlik ve Orhangazi ilçelerine göre yüzde 80 daha fazla olmasını bekliyoruz. İznik, Gemlik ve Orhangazi'deki ziraat odası başkanlarıyla yaptığımız araştırmalara göre, nedeninin ilaçlardan olmadığı, havaların değişken ve bazı kesimlere daha fazla yağmur yağmasından kaynaklandığı yönünde karara vardık" ifadesini kullandı.

Türkiye 'de son dönemde zeytinciliğin çok geliştiğini bildiren Birinci, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni çıkarılan yasayla 25 dekarın altında kalan zeytinlik alanları, jeotermal kaynaklı teknolojik sera yalıtımları, madencilik faaliyetleri, elektrik üretimine yönelik arama yatırımlar, petrol, doğal gaz ve işletme faaliyetlerine açık hale gelecektir. Bu yasa önemli bir tarım, sanayi , ticaret ve istihdam alanı olan zeytincilik sektörüne büyük ölçüde zarar verecektir. Bu durumda geçimini zeytincilikle sağlayan üreticimiz de mağdur olacaktır. Zeytinlik alanlarda arama işlemleri yapıldıktan sonra bu alanların tekrar tarıma dönüştürülmesi mümkün görülmemektedir."

Birinci, Türkiye'de tarımı küçük aile işletmelerinin ayakta tuttuğunu belirterek, "Yani 25 dekarın altındaki işletmelerdir.  Zeytinciliğimizin geleceğinin ve son yıllarda yapılan büyük yatırımların heba olmaması açısından bu uygulamadan dönülmeli, hangi amaçla olursa olsun zeytinlerin tahrip edilmesi önlenmeli, zeytinlerimiz korunmalıdır" değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Aile

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  elektrik

  ,

  petrol

  ,

  sanayi

  ,

  Yağmur