Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan:

Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan:
Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan:
- "Türkiye, karatede hem yaptığı organizasyonlarla hem de kazandığı başarılarla dünyada ve Avrupa'da adından sıkça söz ettiriyor"

KOCAELİ (AA) - Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Türkiye 'nin bu sporda hem yaptığı organizasyonlarla hem de kazandığı başarılarla dünyada ve Avrupa'da adından sıkça söz ettirdiğini söyledi.  

Delihasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7. Avrupa Shotokan Karate Şampiyonası ve Dünya Shotokan Federasyonu (WSF) Dünya Kupası'nın, 23-25 Ekim tarihlerinde  İstanbul 'un ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini bildirdi.   

"Dünyada en çok organizasyon yapan ülkelerden birisiyiz, belki de birincisiyiz" diyen Delihasan, "Yabancı ülke sporcularının ülkemizi tanımasında bu tür organizasyonların büyük katkısı var. Türkiye, karatede hem yaptığı organizasyonlarla hem de kazandığı başarılarla dünyada ve Avrupa'da adından sıkça olumlu anlamda söz ettiriyor. Bundan sonra da bunu sürdürecektir. Federasyon olarak hem kendimiz bunları yapıyoruz hem de dernek, kulüp ve il müdürlükleri ve belediyelere de organizasyon yapmaları için müsaade ediyoruz" şeklinde konuştu.  

Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi'nin, karatenin 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları programına eklenmesini önermesini de değerlendiren Delihasan, "Karate umarım olimpiyatlarda yarışma imkanı bulur ki bu kez şansının biraz daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu şans doğarsa ülkemize güzel madalyalar kazandırabileceğimizi düşünüyoruz. Yıllardan beri güçlü bir karate yapısı Türkiye'de oluştu. İnşallah bu yakaladığımız kaliteyi olimpiyatlarda alacağımız madalyalarla taçlandırırız" ifadelerini kullandı. 

Altyapı konusunda sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Esat Delihasan, karatenin Türkiye'de sevilen bir spor olduğunu, bu spora olan ilgiyi devam ettirmek istediklerini kaydetti.