Kimya ihracatında "parite" sıkıntısı

Kimya ihracatında "parite" sıkıntısı
Kimya ihracatında "parite" sıkıntısı
- Yılın ilk iki aylık dönemindeki kimya ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,5 azaldı - İKMİB Başkan Akyüz: "Yüzde 15'lik parite farkı ve yüzde 15'in de üzerinde ham madde fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bu durumla karşı karşıyayız"

KOCAELİ (AA) - Türk kimya sanayisinin ocak-şubat dönemindeki ihracatı, avronun dolar karşısında son yılların en düşük seviyesine gerilemesi ve petrol fiyatlarındaki düşüşlerin de etkisiyle geçen yılın aynı aylarına göre yüzde 16,5 azalarak 2 milyar 370 milyon 542 bin dolar oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, geçen yılın ocak-şubat aylarında 2 milyar 838 milyon 584 bin dolar olan sektör ihracatı, bu senenin aynı döneminde yüzde 16,5'lik azalışla 2 milyar 370 milyon 542 bin dolara geriledi.

Ülkede, yüzde 10,4'lük payla en fazla ihracat yapılan 3'üncü sektör olan kimyevi maddeler ve mamullerinde dış satımda ilk sıralarda Irak, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır yer aldı.

Yılın ilk iki ayında en büyük pazar konumundaki Irak'a yapılan dış satım yüzde 14,5'lik azalışla 153 milyon 347 bin dolara indi. İkinci sıradaki BAE'ye 150 milyon 103 bin dolarlık dış satım yapılırken, üçüncü olan Mısır'a 141 milyon 987 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 

- "Parite farkı ve petroldeki düşüş etkili oldu"

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihracatın gerilemesinde avronun dolar karşısında değer kaybetmesi ve petrol fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu söyledi.

Yurt dışına gönderilen ürün miktarında azalma olmamasına rağmen ihracat değerinin düştüğüne dikkati çeken Akyüz, "Örneğin, Almanya'ya ihracatımızda avro bazında tutulan değer aynı gibi olsa bile şu an yüzde 14 daha az sayılıyor. Bu şekilde Avrupa Birliği ( AB ) ülkelerine yapılan ihracatta benzer durumlar söz konusu. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe bağlı olarak ürünler daha düşük fiyatlarla satılıyor. Kısacası yüzde 15'lik parite farkı ve yüzde 15'in de üzerinde ham madde fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bu durumla karşı karşıyayız" diye konuştu.