Kocaeli TOBB İmam Hatip Ortaokulu açıldı

Kocaeli TOBB İmam Hatip Ortaokulu açıldı
Kocaeli TOBB İmam Hatip Ortaokulu açıldı
- TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: - "Gençlerimizi çağın gereklerine göre donatırken diğer taraftan milli ve manevi değerlerine bağlı kültürünü bilen nesiller yetiştirmek zorundayız"

KOCAELİ (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Gençlerimizi çağın gereklerine göre donatırken diğer taraftan milli ve manevi değerlerine bağlı kültürünü bilen nesiller yetiştirmek zorundayız" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Çayırova'daki Kocaeli TOBB İmam Hatip Ortaokulu'nun açılış töreninde yaptığı konuşmada, Pakistan'da yaşanan kanlı okul baskınında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

TOBB olarak 365 günde okulu tamamladıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, projeye katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu, Kocaeli'nde yaptıkları diğer yatırımları anlatarak, "Sosyal sorumluluğumuzu her zaman kazançla eş değer tuttuk. Son 12 yılda sel, deprem, diğer sosyal afetler nedeniyle yaptığımız yardımlar, eğitim, kültür ve gıda konularındaki yardımlarımızın toplam tutarı, 480 milyon lira olmuştur. Sadece yurt içinde değil, yurt dışında da  mağdurun ve mazlumun yanında olduk" diye konuştu.

Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için açtıkları yardım kampanyasında toplanan 17 milyon lirayı devlete verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Ermenek'te şehit olan 18 madencinin eş ve çocuklarının ev sahibi olması için yatırıma başladıklarını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, Irak ve Gazze'ye 25 bin koli yardım gönderdiklerini de belirterek, bunların son dönemde yaptıkları yatırımların bazıları olduğunu dile getirdi.

Eğitime yapılan yatırımın önemli olduğunu ve riski bulunmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

"Günümüzde ülkelerin dünya klasmanında belirleyen en önemli husus, vatandaşlarının nasıl yetiştiğidir. Bugün en büyük sermaye, altın, petrol falan değildir. Dünya arenasında eğitimli insanı ne kadar güçlü ülkeler varsa onlar bu yarışta öndeler. İşte TOBB olarak bu yaklaşımla hareket ediyoruz. İş adamları olarak sadece biz kazanalım, bize yeter anlayışında olamayız. Kazanırken ülkemize kazandırmanın da peşinde olmak zorundayız. Ülkemizin geleceğini düşünüyoruz. 81 ilde 81 okul projesine başladık. İllerimizin ihtiyacına göre lise yapıyoruz. Bizim eğitim anlayışımızı başkalarından ayırt eden önemli bir özelliğimiz var. Gençlerimizin teknik ve bilgi kapasitesini arttırarak yetinemeyiz. Bir yandan donanımlı nesiller yetiştirirken diğer yandan da adam gibi adamlar yetiştirmek zorundayız. Gençlerimizi çağın gereklerine göre donatırken diğer taraftan milli ve manevi değerlerine bağlı kültürünü bilen nesiller yetiştirmek zorundayız."