Kocaeli'nde koruyucu aile sayısı arttı

Kocaeli'nde koruyucu aile sayısı arttı
Kocaeli'nde koruyucu aile sayısı arttı
KOCAELİ (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, koruyucu aile sayısının son 2 yılda yüzde 400 arttığını bildirdi.Yümnü, AA...

KOCAELİ (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, koruyucu aile sayısının son 2 yılda yüzde 400 arttığını bildirdi.

Yümnü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evde bakım hizmetleriyle ilgili destek ve bilgilendirmeler yaptıklarını belirterek, kentte yaklaşık 8 bin kişiye destek verdiklerini söyledi.

Sosyal ve ekonomik destek adı altında bakıma muhtaç çocukların evde bakılması içinde 600'e yakın aile ve çocuğa yardım yapıldığını  anlatan Yümnü, "Yine çocuklar açısından bir hizmetimiz de koruyucu aile çalışması. Bu çalışma son 2 yılda yüzde 400 gibi bir artış gösterdi. Şu anda sevgi evleri ve yuvalarda olan 95 çocuk, 76 ailemizin yanında kalıyor. Aileye 400 liradan 750 liraya kadar ücret ödeniyor. Okula gidenlerin servis ve yol paraları ile üniversiteye giden öğrenciler için harçlık veriliyor. Ayrıca bakan kişi de sigortalanıyor" şeklinde konuştu.

Yümnü, sistem dolayısıyla çocuğun bir ailesi olduğunu dile getirerek, koruyucu aileyle büyüyen bazı çocukların şu an üniversitede okuduğunu kaydetti.


  ETİKETLER:

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  bakan

  ,

  sosyal