Kocaeli'nde lastik fabrikasından işten çıkartmalar

Kocaeli'nde lastik fabrikasından işten çıkartmalar
Kocaeli'nde lastik fabrikasından işten çıkartmalar
- Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Karacan: - "Emekli olan 55-60 kişi hariç iş akdi feshedilen tüm arkadaşlarımız işbaşı yapacak"

KOCAELİ (AA) - Lastik- İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Kocaeli'ndeki bir lastik fabrikasından 600 taşeron işçinin işten çıkarılmasına ilişkin, "Emekli olan 55-60 kişi hariç iş akdi feshedilen tüm arkadaşlarımız işbaşı yapacak" dedi.

Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesisleri'nde işten çıkarılan işçilerle bir araya gelen Karacan, yaptığı konuşmada, sendika olarak taşeron lastik işçilerini asıl işveren bünyesine geçirerek sendikalı bir grup oluşturmak adına örnek çalışma başlattıklarını söyledi.

Sürdürdükleri çalışmanın yıllardan beri ucuz işçilikle insanları ikinci sınıf vatandaş gibi gören taşeronları ve "taşeroncu işverenleri" rahatsız ettiğini ileri süren KAracan "Bu sabah çoğu arkadaşımızın iş akdi feshedildi. Hemen fabrikaya yönetici arkadaşlarımızla gittik ve sizlerin de desteğini alarak bugün itibarıyla müzakerelere başladık" diye konuştu. 

İşçi haklarını korumak adına sonucu ne olursa olsun her şeyi göze aldıklarını ifade eden Karacan, şunları kaydetti:

"Emekli olan 55-60 kişi hariç iş akdi feshedilen tüm arkadaşlarımız işbaşı yapacak. Bütün arkadaşlarımız işine gitsin, geri çevrilen olursa fabrika o an duracaktır. Hiç kimse korkmasın, arkanızda 65 yıllık bir sendika var. Hiç korkmadan Lastik-İş Sendikası'na üye olun. Sendikanın üyeleri ücretleriyle sosyal haklarıyla Türkiye 'de en iyi konuma gelmiş işçilerdir." 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  taşeron

  ,

  Sendika

  ,

  Ucuz

  ,

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  emekli

  ,

  ,

  Fabrika

  ,

  sosyal