Kocaeli'nde toplu temel atma töreni

Kocaeli'nde toplu temel atma töreni
Kocaeli'nde toplu temel atma töreni
- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Şu anda baraj inşaatında biz dünyada ilk 3'e giriyoruz. Kendi içme suyu arıtma teknolojimiz var. Dünyanın en ileri atık su biyolojik arıtma tesislerini biz yapıyoruz"

KOCAELİ (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Şu anda baraj inşaatında biz dünyada ilk 3'e giriyoruz. Kendi içme suyu arıtma teknolojimiz var. Dünyanın en ileri atık su biyolojik arıtma tesislerini biz yapıyoruz" dedi.

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Dilovası ilçesinde 5 projenin temel atma törenine katılan Eroğlu, 86 milyon liralık 5 büyük tesisin temelinin atılacağını söyledi.

Yatırımların bölgenin çehresini değiştireceğini ifade eden Eroğlu, temeli atılacak ileri biyolojik arıtma tesisinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesine 60 milyon liraya mal olacağını kaydetti.

Eroğlu, geçmişte İzmit Büyükşehir Belediyesinin memur maaşlarını ödeyemediğini, artık tek seferde 60 milyon liralık yatırım yapılabildiğini vurgulayarak, "Yuvacık Barajı'yla alakalı büyük bir skandal yaşandı. Yuvacık Barajı'nın  Türkiye 'ye maliyeti 4,5 milyar lira , biz bunun emsalindeki barajı yaklaşık 140 milyona bitiriyoruz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan en iyi hükümetiz. Bunun böyle bilinmesi gerekiyor. Dil Deresi kirlilik ve taşkın açısından problemliydi. Bunun ıslahının da temelini atıyoruz" diye konuştu.

Kocaeli'nin büyüdüğünü ve şeklinin değiştiğini aktaran Eroğlu, kentin eski halini çok iyi bildiğini anlattı.

- "Atık su ileri biyolojik arıtma tesislerini artık Türkler yapıyor"

Eroğlu, geçmişte Kocaeli'nde çevre ve su açısından yaşanan sıkıntıları iyi bildiğini belirterek, Kocaeli'ne şu ana kadar son 12 yılda bu yıl hariç olmak üzere, 13 milyar lira yatırım yapıldığı bilgisini verdi.

Türkiye'nin, hükümetleri döneminde büyük gelişmeler kaydettiğine dikkati çeken Eroğlu, şöyle konuştu:

"Geçmişte artıma tesislerini yabancılar yapıyordu. Biz bu defteri kapattık, artık kendi mühendislerimiz ve firmalarımız yapıyor. Atık su ileri biyolojik arıtma tesislerini Türkler yapamıyordu ama artık biz yapıyoruz. İşte çağ atlamak budur, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak budur. Şu anda baraj inşaatında biz dünyada ilk 3'e giriyoruz. Kendi içme suyu arıtma teknolojimiz var. Dünyanın en ileri atık su biyolojik arıtma tesislerini biz yapıyoruz. Yeter ki kendimize güvenelim, yapacak gücümüz var."

Savunma sanayisindeki gelişmelere de değinen Eroğlu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin teçhizat, silah ve mühimmat ihtiyacının yaklaşık yüzde 70'ini karşıladıklarını söyledi.

Eroğlu, Türkiye'nin 2023 hedeflerini gerçekleştirmeye hazır olduğuna işaret ederek, gençlerin de 2053 ve 2071 hedefleri bulunduğunu kaydetti.

Dilovası'nın Kocaeli'nde fert başına en çok yatırımın yapıldığı ilçe olduğunu dile getiren Eroğlu, kente yapılan ve yapılacak yatırımları anlattı.

Dil Deresi'nde ıslah çalışmalarının 1 Mayıs 2016 13.00'te tamamlanması için müteahhit firmayla anlaşan Eroğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve diğer protokol üyeleri, daha sonra İSU Dilovası Atık Su Arıtma Tesisi, İSU Gebze Kuzey Bölgesi Kanalizasyon Kolektör Hatları İnşası, Dilovası Dilderesi Islahı, Gölcük Hisardere Islahı ve Karamürsel Tepeköy Göleti'nin temel atma törenini gerçekleştirdi.

Eroğlu ve Işık, günün anısına tören alanında fidan dikti. 

Eroğlu, daha sonra Tatlıkuyu Vadisi ve Çağdaşkent çevre düzenlemesi çalışmalarını inceledi.