KOÜ Rektörlüğünde devir teslim töreni

KOÜ Rektörlüğünde devir teslim töreni
KOÜ Rektörlüğünde devir teslim töreni
- Rektörlüğne atanan Prof. Dr. Sadettin Hülagü, görevini Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu'ndan devraldı - Prof. Dr. Hülagü: - "KOÜ, özgür düşüncenin, bilimin, sanatın, daha doğrusu merkezinde insan olan yapının temel taşlarıdır"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Sadettin Hülagü,  görevini törenle Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu'ndan devraldı.

Umuttepe Yerleşkesi'ndeki rektörlükte düzenlenen törende Komsuoğlu, rektörlük görevini hakkıyla yerine getirmeye çalıştığını söyledi.

Görevi süresince kendisiyle çalışan arkadaşlarına teşekkür eden Komsuoğlu, KOÜ'de huzurlu ve genellikle sevinçlerle dolu 8 yıl geçirdiğini kaydetti.

Komsuoğlu, üniversiteyi tanınan ve iyi tanınan konuma getirmeye çalıştıklarını dile getirerek, "Önemli bir kısmı halloldu. Bugün 77 bin öğrencimiz var, Türkiye 'de 5,5 milyon genç yükseköğrenim görüyor. Halen ihtiyaç var, dolayısıyla bu 77 bin öğrenciyi okutmaktan onur duyuyoruz. Üniversitemiz daha da iyi günler yaşayacak" şeklinde konuştu.

- "Bu bayrağı Ulubatlı Hasan gibi Avrupa 'nın burçlarına dikeriz"

Hülagü de KOÜ'de acıyı, kardeşlik, güzellik ve dostluğu bir arada yaşadıklarını anlatarak, deprem sonrası Umuttepe Yerleşkesi'nin temeli atılırken hayırlı şeyler olması için dua ettiklerini anımsattı.

"KOÜ, özgür düşüncenin, bilimin, sanatın, daha doğrusu merkezinde insan olan yapının temel taşlarıdır" diyen Hülagü, zor bir görev devraldığını aktardı.

Hülagü, kendisinden önceki rektörlerin üniversiteye önemli katkılar sunduğunu belirterek, "Bundan sonra burada çalışanın desteklendiği, az çalışanın motive edildiği, bir topluluk, 'insanların o mahalleden, bu mahalleden, o renk, bu renk' demeden, eşit mesafede üniversal kimlikle, bir telefon mesafesinde kardeşiniz olarak hizmet etmek noktasında bu bayrağı aldım. Bu bayrağı Ulubatlı Hasan gibi Avrupa'nın burçlarına dikeriz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Komsuoğlu, Hülagü'ye üniversitenin eski rektörü ve eşi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu'nun verdiği Kur'an-ı Kerim ve Yüksek Öğretim Mevzuatı ile kalem takımı hediye etti.

Komsuoğlu, üniversiteden ayrılışı sırasında personel tarafından alkışlandı, bazıları gözyaşlarına hakim olamadı.