"KPSS'deki usulsüzlük nedeniyle hayallerim ertelendi"

"KPSS'deki usulsüzlük nedeniyle hayallerim ertelendi"
"KPSS'deki usulsüzlük nedeniyle hayallerim ertelendi"
- Kocaeli'de yaşayan sosyal bilgiler öğretmenliği mezunu Atmaca, 2010 KPSS'deki usulsüzlükler nedeniyle sınavda yeterli sayıda net yapmasına rağmen atanamadığını öne sürerek, sorumluların adalet önünde cezalandırılmasını istedi - Atmaca: - "O sınav bütün hayallerimi erteledi, birçok açıdan daha da karamsarlaştım, psikolojik olarak olumsuz etkilendim. Hayata artık daha karamsar bakıyorum"

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - TAHİR TURAN EROĞLU - Kocaeli'de yaşayan sosyal bilgiler öğretmenliği mezunu Nuray Atmaca, 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı'ndaki (KPSS) usulsüzlük nedeniyle hayallerinin çalındığını belirterek, sorumluların adalet önünde hesap vermesini istedi.

2010 KPSS'de atanmasına yetecek kadar soru cevaplamasına rağmen yapılan usulsüzlükler nedeniyle hayalini gerçekleştiremediğini öne süren Atmaca, Derince'deki bir okulda ücretli öğretmenlik yaparak hayatını sürdürmeye çalışıyor.

Atmaca, AA muhabirine, Celal Bayar Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinden 2008 yılında öğretmen olma hayaliyle mezun olduğunu belirtti.

2008 yılından itibaren KPSS'ye girdiğini ifade eden Atmaca, sınava ilk girdiği yıllarda istediği puanı elde edemediğini kaydetti.

Atmaca, 2010'daki sınavda çok iyi net yaptığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Örneğin, genel kültür ve yetenek bölümü testinden 83 net yaptım, eğitim bilimlerinde de 95 net yapmıştım. Normalde 81 almam gerekirken 73 puan aldım. Sınavda bağıl değerlendirme var, eğitim bilimleri sınavında 120 sorunun tamamını yapan kişi çok olunca yaptığım netlerin bir değeri kalmadı. Bu yüzden puanım düşük geldi. Daha sonra tekrar yapılan sınava da öncekinde kopya olduğu için adapte olamadım. Hevesle sınava hazırlanamadım çünkü inancım kalmamıştı. Sonuç olarak atanamadım. Şu anda ücretli öğretmen olarak çalışıyorum. Kadrolu öğretmen olma hakkım varken netlerim de iyiyken kopya yüzünden bu hayalimi gerçekleştiremedim."

- "Öğretmenim ben, başka bir iş yapamam"

Kadrolu öğretmenlerin aldığı maaşın 3'te birine çalıştığını anlatan Atmaca, "Eğitim fakültesi mezunuyum, öğretmenlikten başka bir iş yapamam. 2010 KPSS'de yapılan usulsüzlük nedeniyle hayallerim ertelendi. 34 yaşındayım, hiçbir şey yapamadım. Sınavdan dolayı hayatımı hep ertelemek zorunda kaldım. İleriyi göremeyince farklı alanlara yönelemiyorsunuz. Aklınızda sadece sınav var. O sınav bütün hayallerimi erteledi, birçok açıdan daha da karamsarlaştım, psikolojik olarak olumsuz etkilendim. Hayata artık daha karamsar bakıyorum" ifadesini kullandı.

Atmaca, 2010 KPSS'de usulsüzlük yapanların birçok insanın hayallerinin gerçekleşmesini engellediğini belirterek, o dönemde tam puan alanların sayısını görünce, kopya çekilmiş olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Kopya sonucu atananların gereken cezayı almasını isteyen Atmaca, bu konuda hakkını sonuna kadar arayacağını, son 5 yılda maddi ve manevi yönden çok yıprandığını ifade etti.

Atmaca, mecburen ücretli öğretmenlik yaptığını belirterek, "Bunu yapmasam, öğretmenlikten soğuyacaktım. Mesleği yapmayınca bilgileri unutuyorsunuz. Bizim diğer bölümlerdeki gibi başka bir alana yönelme şansımız da yok. Ya okul ya da dershanede çalışacaksınız. 2010'daki kopya sonucu haksızlığa uğrayanlar için 40 bin atamanın yapılmasını istiyorum" dedi.