Liselerde Osmanlı Türkçesi dersi

Liselerde Osmanlı Türkçesi dersi
Liselerde Osmanlı Türkçesi dersi
- TBB Başkanı Feyzioğlu: -"İnsan haklarını konuşmamız gereken şu günlerde evlatlarımızın en ileri eğitimi alma haklarının gasbedilmekte olduğunu görüp tepkimizi dile getiriyoruz"

KOCAELİ (AA) -  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, 19. Milli Eğitim Şurası'nda liselerde Osmanlı Türkçesi öğretilmesine yönelik alınan tavsiye kararına ilişkin, "İnsan haklarını konuşmamız gereken şu günlerde evlatlarımızın en ileri eğitimi alma haklarının gasbedilmekte olduğunu görüp tepkimizi dile getiriyoruz" dedi.

 Feyzioğlu, Kocaeli Baro Başkanlığı'na seçilen Sertif Gökçe'yi ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin insan haklarında geriye gittiğini savunarak, bunu düzeltmek için eğitimin çok önemli olduğunu söyledi.

Antalya'da Milli Eğitim Şurası yapıldığını hatırlatan Feyzioğlu, "Sadece ben değil, bu millet geri kalmışlığı istemiyor. Biz çağdaşlaşmak, kuyruklu yıldıza uzay aracı indirmek, dünyanın en ileri telefonlarını, otomobillerini, bilgisayar programlarını yapmak, hızlı trenin tüm parçalarını Türkiye'de imal etmek  ve dünyada marka sahibi olmak istiyoruz. Bunun için eğitim istiyoruz" diye konuştu.

Metin Feyzioğlu, milli ve manevi değerlere, bu toprakların öz değerlerine kendilerinin de sahip olduğunu belirterek, "Bizler hiçbir milli, manevi değerin bezirganlığını yapmayız. Biz Anadolu 'nun evlatlarıyız, 'bu millet en iyisine layıktır' diyenlerdeniz. İnsan haklarını konuşmamız gereken şu günlerde evlatlarımızın en ileri eğitimi alma haklarının gasbedilmekte olduğunu görüp tepkimizi dile getiriyoruz" dedi.

"İç Güvenlik Paketi" ne de değinen Feyzioğlu,  asla kabul edilemez düzenlemelerin arka arkaya sıralandığını ileri sürerek, "TBB daha bu TBMM'ye gelir gelmez, bilimsel komisyonunu kurmuştur, raporunu hazırlamıştır. İç Güvenlik Paketi henüz görüşülmeye başlanmadı. Alt komisyondan bize davet gelir gelmez, konunun uzmanlarıyla söylememiz gereken her şeyi söyleyeceğiz. Kamuoyunu en etkili şekilde oluşturacağız. Paket, demokrasiyi bir kez daha yukarılara asmak için getirilmiştir" ifadesini kullandı.