Lost dizisinin yönetmeni Roth, Türk dizilerini değerlendirdi

- Amerikalı yönetmen Roth: - "Türkiye'deki dizilerin tarzı biraz daha abartılı ve operatik. Daha sade ve altta olan şeyleri seviyorum ama Türk dizilerinin tarzı bu. Türk oyuncuların elinde bulunan araçlar çok iyi. Bu araçlarla her şeyi yapabileceklerini düşünüyorum"

KOCAELİ (AA) - YUNUS EMRE GÜNAYDIN - "Lost" ve "Prison Break" dizilerine imza atan Amerikalı yönetmen ve yapımcı Bobby Roth, Türkiye 'deki dizilerin tarzının biraz daha abartılı ve operatik olduğunu belirterek, "Daha sade ve altta olan şeyleri seviyorum ama Türk dizilerinin tarzı bu. Türk oyuncuların elinde bulunan araçlar çok iyi. Bu araçlarla her şeyi yapabileceklerini düşünüyorum" dedi.

Roth, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk dizilerinin Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki başarısının çok iyi olduğunu kaydederek, Türk dizi sektörünün Amerika Birleşik Devletleri'ne doğru genişlemesini umduğunu anlattı.

Türkiye'den de dünya çapında izleyici kitlesine sahip olabilecek diziler çıkabileceğine dikkati çeken Roth, "Filinta dizisinin bu dizilerden birisi olmasını diliyorum. Bu açıdan Los Angeles'a gelmesini istiyorum. Amerika'nın Türkiye ile ilgili çok fazla bilgisi yok. Böyle bir dizi Amerika'ya gittiğinde gerçekten ilgi ve merakla karşılanacağına inanıyorum" diye konuştu.

Roth, Türkiye'de tanıştığı oyuncuların çok iyi olduğunu kaydederek, "Türkiye'deki dizilerin tarzı biraz daha abartılı ve operatik. Daha sade ve altta olan şeyleri seviyorum ama Türk dizilerinin tarzı bu. Türk oyuncuların elinde bulunan araçlar çok iyi. Bu araçlarla her şeyi yapabileceklerini düşünüyorum" ifadesini kullandı.

-"Amerika, dışarıya kapalı ve fobik"

"Amerika, dışarıya kapalı ve ve fobik" diyen Roth, Amerikalıların sadece kendi dizilerini izlediğini vurguladı.

Roth, Amerikalılardaki kapanmayı "İslam fobisi" ile ilişkilendirmenin fazla entelektüel olabileceğine işaret ederek, 2 yıl önce İranlı senarist ve yönetmen Aşkar Farhadi'nin çektiği "Ayrılık" filminin  84. Akademi Ödülleri'nde "Yabancı Dilde En İyi Film" ve "En İyi Özgün Senaryo" ödülünü kazandığını hatırlattı.

Amerika'da bu durumun televizyonla yavaş yavaş değiştiğini aktaran Roth, bazı İngiliz ve Danimarka dizilerini takip ettiğini anlattı.

TRT ekranlarında yayınlanacak "Filinta" dizisinin bazı sahnelerini çeken Roth, projenin yeni kapılar açmasını umduğunu sözlerine ekledi.