Marmara Depremi'nin 16. yılı

Marmara Depremi'nin 16. yılı
Marmara Depremi'nin 16. yılı
- Donanma Komutanlığında depremde hayatını kaybeden 421 personel törenle anıldı

KOCAELİ (AA) - Donanma Komutanlığında, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde hayatını kaybeden 421 personel törenle anıldı.

Deprem Şehitleri Anıtı önündeki anma töreni, Harp Filosu Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım'ın anıta çelenk koyması, saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı yapılması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Deniz Kurmay Binbaşı Volkan Sasa, burada yaptığı konuşmada, aradan geçen zamana rağmen aile ve Türk Deniz Kuvvetleri'nin acılarının hala taze olduğunu söyledi.

Büyük felaketin yıl dönümünde acıların yeniden tazelendiğini ifade eden Sasa, o günlerin bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

Depremde 421 personelin hayatını kaybettiğini ifade eden Sasa, "Bu felaket, bir ulusu, ulus yapan en önemli özelliklerden iyi ve kötü gündeki birlikteliği ön plana çıkarması, üzüntünün paylaşılması, yaraların yüce Türk ulusunun desteğiyle büyük oranda sarılması en büyük tesellimdir. Depremin ardında Türk ulusu tarihindeki en büyük yardımlaşma ve dayanışma örneklerinden birini, ulusça nasıl birlik olunacağını dünyaya göstermiştir. Olası depremlere hazırlıklı olmak gerekmektedir. Gölcük Deniz Ana Üssü, bu bakış açısı ve kararlılıkla o büyük felaketin yaralarını sarmayı başarmıştır. Donanmamız, yine en yüksek harbe hazırlık seviyesinde dünya denizlerinde sancak göstermeye devam etmektedir" diye konuştu.

Sasa, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde 421 personelin hatıralarını kalplerinde saklı tutacaklarını anlatarak, hayatını kaybedenlere rahmet diledi.

Daha sonra ölenlerin yakınları anıta karanfil bıraktı, gözyaşı döktü. 

- "Oğlunun cesedini yüzüğünden tanıdı"

Depremde oğlu Deniz Onbaşı İsa Eroğlu'nu kaybeden baba Selahattin Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun tezkeresine 2 ay kala deprem yaşandığını belirterek, acılarının hala taze olduğunu söyledi.

Askerdeyken oğlunun nişanlı olduğunu anlatan Eroğlu, "Depremden sonra enkazdan çıktığında onu yüzüğünden teşhis ettim. Yüzükte isimler vardı. Yoksa enkazdan çıktığında tanınacak bir durumda değildi. Acıların tekrar yaşanmamasını temenni ediyorum" ifadesini kullandı.