Marmara Depremi'nin 16. yılı

Marmara Depremi'nin 16. yılı
Marmara Depremi'nin 16. yılı
- Depremde yakınlarını kaybedenler 17 Ağustos Mezalığı'nı ziyaret etti

KOCAELİ (AA) - Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde yakınlarını kaybedenler, mezarlıklara akın etti. 

Şirinköy Mahallesi'ndeki 17 Ağustos Mezarlığı'na sabahın erken saatlerinde gelenler, 16 yıl önceki depremde kaybettikleri yakınlarının mezarlarını ziyaret etti.

Kur'an-ı Kerim okuyanlar, gözyaşlarına hakim olamadı. Duygulu anların yaşandığı mezarlık ziyaretlerinde, vatandaşlar yanlarında getirdikleri şekerleri çocuklara dağıttı.

Depremde oğlu Hakan Şentürk'ü kaybeden baba İlyas Şentürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aradan 16 yıl geçtiğini ancak acılarının gün geçtikçe arttığını belirterek, insanların 17 Ağustos'a karşı duyarsız kalmaya başladığını söyledi.

Kendisini 16 önceki gibi göçük altında hissettiğini ifade eden Şentürk, "13 saat enkaz altında kaldım. Çıkınca hemen oğluma koştum ranzaya sıkışmış oradan çıkardık hastanede hayatını kaybetti. Ondan sonra kendimi kaybettim. Şu anda aynı duyguları yaşıyorum. Deprem öldürmüyor, sağlam olmayan binalar öldürüyor. Duyarlı olunmalı" diye konuştu.

- "Depremde anne, baba ve 3 kardeşini kaybetti"

Depremde anne, babası ve 3 kardeşini kaybeden Sadun Geven o anı kabusa benzetti.

Olaydan sonra kendilerinin her gün öldüğünü anlatan Geven, "Bütün ailemizi depremde kaybettik. Allah'a inandık, canı o verdi, canı tekrar o aldı. Bu şekilde düşüyorum. 7 kardeşiz ancak 3'ünü depremde yitirdik. O gece misafirliğe gittim, yapılan ısrar üzerine orada kaldım. Arkadaşımın annesi kalmam için çok ısrar etti, ben de kaldım. Eğer eve gitseydim muhtemelen ben de ölecektim. Evimizin bulunduğu binaya geldik evi bulamadım, tamamen yıkılmış. Kardeşlerimi ölü olarak çıkardık, babam sağ çıktı ama hastanede öldü" diye konuştu.

Annesinin depremden bir gün önce komşu ve yakınlarıyla helalleştiğini belirten Geven, o gün ölmesi halinde kızlarının ayak ucuna gömülmesini vasiyet ettiğini, kendisinin bunu gerçekleştirdiğini kaydetti.