Militanların IŞİD'e katılmak için İzmit Limanı'nı kullandıkları iddiası

Militanların IŞİD'e katılmak için İzmit Limanı'nı kullandıkları iddiası
Militanların IŞİD'e katılmak için İzmit Limanı'nı kullandıkları iddiası
- Kocaeli Valiliği: - "İzmit Limanı'nın hukuki statüsü ve işlevi itibarıyla böyle bir olayın gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu konuyla ilgili güvenlik birimlerinin hassasiyeti en üst düzeyde olup, denetimler aralıksız sürdürülmektedir"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Valiliği, IŞİD militanlarının Irak ve Suriye 'ye ulaşmak için yolcu gemileriyle İzmit Limanı'nı kullandıkları iddiasının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, ulusal basında "cihatçı militanlar yolcu gemileriyle Türkiye 'ye gidiyor" başlığıyla haber yayımlandığı anımsatılarak, Interpol yetkililerine dayandırılan haberde IŞİD militanlarının Irak ve Suriye'ye ulaşmak için yolcu gemileriyle Türkiye'ye gitmeye başladığının aktarıldığı kaydedildi.

Haberde militanların deniz yoluyla en fazla gittikleri kentin İzmit olduğu iddiasının yer aldığı vurgulanan açıklamada, şunlar ifade edildi:

"İzmit Limanı'nda hiçbir şekilde deniz yoluyla yolcu taşımacılığı yapılmamaktadır, sadece yük taşımacılığı hizmeti verilmektedir. Söz konusu iddialar gerçek dışıdır. Bu gemilerde gemi kaptanı ve mürettebatı haricinde herhangi bir yolcu taşınması, deniz hukuku ve taşımacılık sistemi açısından mümkün olmadığı gibi gemiler, 24 saat esasına göre güvenlik birimlerince kontrol edilmekte ve gümrüklü bölgelerde hiçbir şekilde denetimsiz ve izinsiz yolcu ve kişi geçişine izin verilmemektedir. 

İzmit Limanı'nın hukuki statüsü ve işlevi itibarıyla böyle bir olayın gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu konuyla ilgili güvenlik birimlerinin hassasiyeti en üst düzeyde olup, denetimler aralıksız sürdürülmektedir."


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Suriye

  ,

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  Gemi

  ,

  güvenlik

  ,

  IŞİD