Mutlu birlikteliğin sırrını "evlilik okulu"nda öğreniyorlar

Mutlu birlikteliğin sırrını "evlilik okulu"nda öğreniyorlar
Mutlu birlikteliğin sırrını "evlilik okulu"nda öğreniyorlar
- İzmit Belediyesinin kurduğu "evlilik okulu"nda dünyaevine girmeye hazırlanan çiftler, gelecekte doğabilecek sorunlara engel olma, aile içi iletişim, aile yönetimi ve eş uyumu konusunda bilgilendiriliyor - Belediye Başkanı Doğan: - "Okulda aile içi iletişim, kriz yönetimi, empati, aile içinde sağlık, anne-baba olma konusunda bilgilendirme yapılıyor, mutlu olmanın yolları öğretiliyor"

KOCAELİ (AA) - METİN GİRGİN - ŞAHİN OKTAY - İzmit Belediyesinin kurduğu "evlilik okulu"na giden gelin ve damat adayı çiftler, evlilikteki potansiyel sorunları önleme, aile içi iletişim, aile yönetimi ve eş uyumu konusunda tecrübe ediniyor.

Nikah günü alan çiftlere belediyenin Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki evlilik okulunda mutlu birliktelik için yapılması gerekenler konusunda ücretsiz bilgi veriliyor. Cumartesi günleri 3 saat boyunca evlilikte iletişim, aile ve sağlık ile aile hukuku konularının işlendiği okulda çiftlere sertifika veriliyor.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişinden gelen güçlü bağlara sahip Türk milletinin varlığını sürdürmesi amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Türk milletinin gücünün aileden geldiğine işaret eden Doğan, "Karı-koca ilişkisinin de sağlıklı zeminlerde olması lazım. Özellikle ataerkil aile yapısından çekirdek aileye geçişte, çalışan kadın, çalışan erkek bazen, çok küçük problemlerin büyümesine ve ayrılıklara yol açıyor. Okulda aile içi iletişim, kriz yönetimi, empati, aile içinde sağlık, anne-baba olma konusunda bilgilendirme yapılıyor, mutlu olmanın yolları öğretiliyor" şeklinde konuştu.

"Bugün ülkemizde boşanmaların hızla arttığını görüyoruz. Kocaeli'nde de boşanmalar Türkiye ortalamasının üzerinde" diyen Doğan, ikinci dönemine giren okulda 30 öğrencileri olduğu bilgisini paylaştı.

Okulda 20 çiftin sertifika aldığını anlatan Doğan, yoğun talep gördüklerini, sertifikalı çiftlerin nikahını kendisinin kıyacağını dile getirdi.

Mutlu ve huzurlu çocukların yetişmesi amacıyla aile rehberlik merkezi kurduklarına dikkati çeken Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Psikologlarımızla, sosyologlarımızla ve sosyal hizmet uzmanlarımızla ailelere istenildiğinde belli destekler vereceğiz, ev ziyaretleri yapacağız. Bu iki projeyi entegre ettiğimizde hakikaten Türkiye'de örnek olacağına inanıyorum. Umarım yaygınlaşır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan  ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, bu konulara çok önem veriyor.

Özellikle Türk aile yapısının gücünün artması, boşanmaların önüne geçilmesi, mutlu aileler, mutlu toplumlar, mutlu ülke kavramlarına baktığımız zaman bu çalışmalara destek veriyorlar. Hayata geçirdiğimiz Evlilik Okulu Projesi'ni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına sunacağım." 

- Aile danışmanı Şimşek

Uzman Psikolog ve Aile Danışmanı Ertan Şimşek de nikah dairesine başvuran çiftlere, evlilikteki olası problemlerin önüne geçilmesi konusunda eğitim verdiklerini söyledi. 

İlk önce çiftlerin evlilikten ne istediklerine cevap aradıklarını belirten Şimşek, "5 yılda evlenip 5 günde ayrılan ailelerin durumuna düşmemek adına aynı dili konuşabilmek, aynı duyguyu verebilmek, aile hukukunun ne olduğu, sağlık ve üremeye kadar her bilgi burada veriliyor" diye konuştu.

Çiftlere uygulamalı eğitim verildiğini aktaran Şimşek, "Çok keyifli ve eğlenceli geçiyor. Hayatlarına kolaylık katacak çok önemli bilgiler sunuyoruz. 3 saatlik çalışma sonunda sertifika veriyoruz. Yoğun talep var. Evli olanlar da bu programa katılmak için müracaat ediyor" ifadesini kullandı.

- Katılımcılar memnun

Evlenmek için nikah günü alan Emel Yılmaz ve Barış Argünar çifti de evlilik okuluna katılmaktan mutlu olduklarını anlattı.

Yılmaz, iki ay sonra dünyaevine gireceklerini belirterek, "Önümüze herhangi bir problem çıkabilir, huzursuzluk olabilir. Aksaklıklar gelebilir. Onların üstesinden gelebilmek için katıldık" dedi.

Dilara Aka ve Ercan Akıncı da nikah günü almaya gittiklerinde okuldan haberdar olduklarını ve merak edip kursa katıldıklarını dile getirdi.