Preveze Deniz Zaferi'nin 477. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü

Preveze Deniz Zaferi'nin 477. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü
Preveze Deniz Zaferi'nin 477. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü
-Donanma Komutanlığında tören düzelendi

KOCAELİ (AA) - Preveze Deniz Zaferi'nin 477. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla Donanma Komutanlığında tören düzenlendi.

Emekli Tuğamiral Çetinkaya Apatay, Garnizon Sineması'ndaki törende yaptığı konuşmada, denizin insan hayatında önemli bir yeri bulunduğunu, BM'ye üye 193 ülkeden 150'den fazlasının kıyı devleti olduğunu söyledi.

Uluslararası ticaret ve askeri güç unsurlarının neredeyse tamamının sahil bölgelerinde kurulduğunu ifade eden Apatay, "Küresel iklim değişikliği nedeniyle buzullar erimekte, su seviyesi yükselmekte, böylece yeni deniz ulaştırma yolları ortaya çıkmaktadır. Kuzey kutup bölgesinde buzulların erimesiyle kuzey batı geçişi açılmış, bu rota sayesinde Pasifik ve Atlantik okyanusları arasındaki seyir oranları kısalmıştır. Bugün küresel ısınmanın yarattığı şey buzulların altındaki petrol ve doğalgaz kaynakların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Deniz ulaştırma yolları da kısalacaktır" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele, Apatay'a anı objesi hediye etti.

Oramiral Kösele, Apatay ve beraberindeki komutanlar, daha sonra salondaki resim ve obje sergisini gezdi.

Günün anlamını belirten sunumun da yapıldığı törene, Harp Filosu Komutanı Tümamiral İskender Yıldırım, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Yalçın Payal, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Ayhan Eken, birliklerde görev yapan personel, şehit yakınları, gaziler, emekli subay ve astsubaylar, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.