"Sigara içen hamilelerin çocukları hayata yenik başlıyor"

"Sigara içen hamilelerin çocukları hayata yenik başlıyor"
"Sigara içen hamilelerin çocukları hayata yenik başlıyor"
- KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız: - "Anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebekler, hayata 1-0 yenik gelmektedir ve diğer çocuklara göre gelişimleri daha geri, akciğer fonksiyonları daha sıkıntılı gelişmektedir" - "Bilimsel çalışmalara göre, eğer anne hamilelik döneminde sigara kullanıyorsa 18 yaşına kadar bu çocuklarda hırıltılı solunum görülme riski ortalama 2 kat, astıma yakalanma riski de ortalama 1,9 kat artmaktadır"

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, "Anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebekler, hayata 1-0 yenik gelmektedir ve diğer çocuklara göre gelişimleri daha geri, akciğer fonksiyonları daha sıkıntılı gelişmektedir" dedi.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın benzeri olmayan bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, sigaranın aktif içici kişiye saçının telinden tırnağına kadar sorunlar yaşattığını söyledi.

Sigara içen kişinin ortamında bulunan insanların da zarar gördüğünü ifade eden Yıldız, aktif içicilerde görülen rahatsızlıkların pasif içicilerde de ortaya çıktığını kaydetti.

Yıldız, araştırmaların pasif içiciliğin en önemli etkisinin annelerin sigara içmesi yoluyla bebeğe geçişte gösterdiğini dile getirerek, annelerin hem hamilelik döneminde hem de doğumdan sonra sigara içmeye devam etmelerinin çocukların ileride solunum yolu enfeksiyonlarına yatkın, astım hastalığı taşıyan, orta kulak iltihabına sık yakalanan bebekler doğmasına neden olduğunu söyledi.

"Bilimsel çalışmalara göre, eğer anne hamilelik döneminde sigara kullanıyorsa 18 yaşına kadar bu çocuklarda hırıltılı solunum görülme riski ortalama 2 kat artıyor" diyen Yıldız, şöyle devam etti:

"Astıma yakalanma riski de ortalama 1,9 kat artmaktadır. Solunum yolu enfeksiyonları da ortalama 1,8 kat artıyor. Anne karnında sigara dumanına maruz kalan bebekler, hayata 1-0 yenik gelmektedir ve diğer çocuklara göre gelişimleri daha geri, akciğer fonksiyonları daha sıkıntılı gelişmektedir çünkü sigara, karın içerisinde dumanının yapmış olduğu zararlı maddeler akciğer gelişimini etkilemekte ve çocukların yetersiz akciğer kapasitesiyle dünyaya gelmesine neden olmaktadır."

- "Sigaranın etkileri, gelecek nesillere de aktarılıyor"

Doğumdan sonra da anne ve babanın bebeğin olduğu ortamda sigara içmemesi gerektiğini ifade eden Yıldız, evde içilen sigaradan çıkan zararlı maddelerin eşyalara sindiğini belirterek, "Etrafta bulunan bebekler emeklemeyle oyuncuklarını alıp ağızlarına götürmeleriyle toksit maddelerle 3. el içim dediğimiz zarara maruz kalmaktadır. Bunlar bebeğin sağlığını bozacak durum yaratmaktadır. Sigara içiminin aktif kadar pasif içiciliğin de önlenmesi gerekir" şeklinde konuştu.

Yıldız, yeni doğan bebekte hastalık varsa ve astım genetiği taşıyorsa bunun çevresel etkilerle birleşerek gelecek nesillere de aktarılacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Evde içilen sigara gelecek nesillerin sigaraya başlamasına neden olmaktadır. Şu anda ülkemizde 13-15 yaş grubunda yüzde 10-30 oranında sigaraya başlama eğilimi görülmektedir. O yüzden büyükler iyi bir rol model olmalılar. Burada herkese iş düşüyor. Kanun öncesi ve sonrasında yapılan küresel tütün araştırmasında sigara içim oranlarının düştüğü şeklinde rakamlar verildi. Türkiye 'de sigara içim oranları erkeklerde yüzde 40,1, kadınlarda yüzde 13."

Nargilenin bir tütün ürünü olduğunu ifade eden Yıldız, bir çalışma yaptıklarını ancak gençlerin nargileyi bir tütün ürünü olarak bilmediğini öğrendiklerini söyledi.

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  hamilelik

  ,

  Akciğer

  ,

  Sigara

  ,