Spor okullarından dünya ve olimpiyat şampiyonları yetişecek

Spor okullarından dünya ve olimpiyat şampiyonları yetişecek
Spor okullarından dünya ve olimpiyat şampiyonları yetişecek
KOCAELİ (AA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesince sporu tabana yaymak amacıyla başlatılan spor okulları, olimpiyat, dünya ve Avrupa derecelerine sahip...

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesince sporu tabana yaymak amacıyla başlatılan spor okulları, olimpiyat, dünya ve Avrupa derecelerine sahip kulüp Kağıtspor'la işbirliği yaparak şampiyonlar yetiştirecek.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, spor okullarından bu yıl kentteki 6-12 yaşlarındaki çocukların yararlanacağı belirtilerek, projenin gerçekleştirilen toplantıyla paydaşlara aktarıldığı belirtildi.

Spor okullarında müsabık sporcu yetiştirme hedefinin yürütüleceği ifade edilen açıklamada, böylece voleybol, basketbol, kort tenisi, masa tenisi ve cimnastikte akademik düzeyde lisanslı sporcu yetiştirileceği bildirildi.

Açıklamada, okulların yapılan düzenlemeyle belirli temeller üzerinde ilerleyeceği vurgulanarak, şu görüşlere yer verildi:

"Çocuğun doğasında olan oyundan hareket edilecek. Çocuğun branşa olan ilgisi gözlemlenerek olumlu izlenim doğrultusunda antrenman süreci başlatılacak. Bu aşamada  Türkiye 'de en fazla lisanslı sporcusuna sahip kulübü olan Kağıtspor ile dirsek teması yapacak. Antrenman sporcusu olan spor okulu öğrencisi, spor disiplini içinde Kağıtspor antrenmanlarının da katılımıyla geniş kapsamlı performans antrenmanlarına alınacak. Sporcu gözetim çizelgeleriyle sporcu rutin olarak takip edilecek. Söz konusu sistem Kocaeli'deki takımların alt yapı sorununu büyük ölçüde katkı sunacağı gibi uluslararası sporcu yetişmesinin de önünü açacak."

Spor okullarında uygulanacak metodun dünya spor literatüründe önemli yer tuttuğu belirtilen açıklamada, birçok dünya ve olimpiyat şampiyonunun bu sistemle başarıyı yakaladığı kaydedildi.