"Tarih Koridoru" Projesi

"Tarih Koridoru" Projesi
"Tarih Koridoru" Projesi
-İzmit Belediye Başkanı Doğan: -"Şimdiye kadar 25 milyon lira harcadığımız Tarih Koridoru Projesi'ni önümüzdeki yıl turizme açacağız"

KOCAELİ (AA) - İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, "Şimdiye kadar 25 milyon lira harcadığımız Tarih Koridoru Projesi'ni önümüzdeki yıl turizme açacağız" dedi.

Doğan, düzenlediği basın toplantısında, belediyenin çalışmalarını anlattı.

Tarih Koridoru Projesi'ni çok önemsediklerini vurgulayan Doğan, şunları söyledi:

"Tarih koridoru cümlesini ilk defa benim ağzımdan duydu bu şehir. 2009 adaylık projelerimizden birisiydi. Şehrin yıllardır tarihi değeri olan, bir türlü restorasyonu başarılamamış yerlerimizi restore etmek, bunu bir gezi planı içerisinde planlayıp, tüm halkımızın beğenisine sunmak, tanımasını sağlamaktı amacımız. Kapanca Sokak'ta bazı dönemlerde bir şeyler yapılmaya çalışılmış ama başarılamamış çünkü bu çok zor bir . Biz yola çıktık 2 dönemdir sabırla uğraşıyoruz. Bir çok hamam, çeşme, cami ve evi kamulaştırarak restore ettik. Şu anda içinde bulunduğumuz Süleyman Paşa Hamamı da bunlardan bir tanesi. Sokak sağlıklaştırılması çalışmaları sürüyor. Kapanca Sokak'ta cephe iyileştirmeleri bitti. Sırrı Paşa Caddesi'nde cephe iyileştirmeleri devam ediyor. Akçakoca Meydanı projemizi uygulamaya başladık."

Doğan, şimdiye kadar tarih turizmine 25 milyon lira harcandığını belirterek, "Göreve gelir gelmez kolları sıvayarak, yok olmaya yüz tutan  tarihi değerlere sahip çıktık. Şimdiye kadar onlarca tarihi konak, cami, hamam, çeşme restore edildi. Halen bir çok tarihi eserin restorasyonu devam ediyor.  Şehrimizin ilk turizm danışma bürosunu açtık. Bu işler çok kolay olmadı ve olmuyor. Biz şehrimiz ve halkımız için doğru olanı yapmak zorundayız. Şimdiye kadar 25 milyon lira harcadığımız Tarih Koridoru Projesi'ni önümüzdeki yıl turizme açacağız. 2025 vizyon projelerimize de 15 milyon harcandı" ifadesini kullandı.


 
 


  ETİKETLER:

  Turizm

  ,

  Belediye

  ,

  Çeşme

  ,

  Cami

  ,

  Tarih

  ,

  lira

  ,