Taşeron lastik işçilerine kadro müjdesi

Taşeron lastik işçilerine kadro müjdesi
Taşeron lastik işçilerine kadro müjdesi
- Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Karacan: - ''Bugün Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. İşin ana şekli, taşeronda çalışan arkadaşlarımızın asıl işverenin iç bünyesine geçerek sendikalı olması hem de bütünüyle sendikalı olması''

KOCAELİ (AA) - Lastik- İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, Brisa'da yaklaşık 500 taşeron işçinin kadroya alındığını bildirdi.

Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesisleri'nde kadroya alınan işçilere hitap eden Karacan, Brisa'daki sendikal çalışmalarda ''oradaki herkese sahip çıkma'' düşüncesiyle hareket ettiklerini söyledi.

İşçiler açısından yararlı işler yaptıklarını ifade eden Karacan, " Bugün Türkiye 'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. İşin ana şekli, taşeronda çalışan arkadaşlarımızın asıl işverenin iç bünyesine geçerek sendikalı olması hem de bütünüyle sendikalı olması" diye konuştu.

Karacan, alın teriyle çalışanların bulunduğu durumu daha yukarıya çıkarabilmek için çalıştıklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"2015 Ocak itibariyle şimdiki bulunduğunuz konumu sosyal hakları, ikramiyesi, yakacak, bayram, izin paralarıyla çalışma saat ücretlerindeki saat ücreti üzerinden yukarı çekerek toplu iş sözleşmemizi bitireceğiz. Bu anlayış, Brisa işvereninin bu noktadaki düşüncesiyle oluşturulmuştur. Bu tarihi bu olayın içinde sizler olacaksınız. Türkiye'de taşeronu asıl işverene geçirerek bütün herkesi sendikalı yapan şu ana kadar örgütlü başka bir yapı yoktur. Bu anlamda biz tarihi başlatıyoruz. Bu sorumluluktaki sendikalar anlamında işçinin hakkını ve hukukunu koruduğunu söyleyen kim varsa bu başlangıcın takipçisi olur ve Türkiye'de yeni bir sistem kurarız. Yasaların bu bağlantısında taşeronun asıl iş yerinde çalıştırma konusunda değerlendirmeler var, hükümet böyle olduğunu da görsün. Hiçbir kaybınız olmadan Brisa işverenine bağlı olarak tüm hükümleriniz aynı şekilde devam edecektir.''


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  taşeron

  ,

  Hükümet

  ,

  Bugün

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  2015