TCG Kemalreis Fırkateyni, NATO görevini tamamladı

TCG Kemalreis Fırkateyni, NATO görevini tamamladı
TCG Kemalreis Fırkateyni, NATO görevini tamamladı
- "NATO Daimi Deniz Görev Grubu" faaliyetleri kapsamında 149 günlük yurt dışı görevini tamamlayan TCG Kemalreis Fırkateyni, Kocaeli'ne döndü

KOCAELİ (AA) - TCG Kemalreis Fırkateyni, "NATO Daimi Deniz Görev Grubu (SNMG-2)" görevi faaliyetleri kapsamında 149 günlük yurt dışı görevini tamamlamasının ardından Kocaeli'nin Gölcük ilçesine demirledi. 

Kuzey Atlantik ve Akdeniz'de 5 NATO ve uluslararası tatbikata katılan TCG Kemalreis, Kanada Limanı'na ziyaret gerçekleştiren ilk Türk fırkateyni oldu.

Görev periyodunda 2 bin 120 saat seyir icra eden ve 48 bin kilometre yol kateden TCG Kemalreis, Gölcük Donanma Komutanlığında törenle karşılandı.

Alkışlar eşliğinde Poyraz Rıhtımı'na yanaşan fırkateynden inen personelin tören alanına gelmesiyle yakınları gözyaşlarına hakim olamadı.

TCG Kemalreis Komutanı Deniz Kurmay Albay Fatih Güreşçi'nin, Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede'ye görevin başarıyla tamamlandığına ilişkin rapor vermesinin ardından gemi personeli, aileleriyle buluştu.

- Dünya çevresinin 1,2 katı mesafe katetti

Güreşçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, 149 gün sonra Türkiye 'ye dönmekten mutluluk duyduğunu belirterek, personelin sağ salim ailelerine kavuştuğunu söyledi.

Görev süresince çeşitli  eğitim faaliyetleri icra ettikleri bilgisini veren Güreşçi, "Yaklaşık 48 bin kilometre yol katettik. Bu, dünya çevresinin 1,2 katı ediyor. Görev süresince yaklaşık 6 bin yabancı, gemimizi ziyaret etti. Ziyaretlerde Türkiye'yi ve Türk Deniz Kuvvetlerini tanıdılar. 5 uluslararası NATO tatbikatına katıldık. Bu kapsamda 500'den fazla cephane kullanarak 14 atış icra ettik. Atışlardan biri de füzeye karşı hava savunma atışıydı ki bu füzeyi düşürdük. Ziyaretlerde yabancı komutanlar, gemi ve personelin üstünlüğünü ifade ediyor" diye konuştu.

- "Eşinin hamilelik haberini seyirdeyken aldı"

TCG Kemalreis Elektronik Astsubayı Alpay Karaoğlu da 149 gün sonra yurda döndüğü için mutlu olduğunu ifade ederek, seyirdeyken eşinin hamile olduğunu öğrendiğini kaydetti.

Kanada'ya giden ilk Türk fırkateyni olarak gurur duyduklarını anlatan Karaoğlu, Kanadalılara Türkiye'yi en iyi şekilde tanıttıklarını vurguladı.

Astsubayın eşi Dilek Karaoğlu da gemi personelinin yurda dönmesinden dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.