Tüpraş'ın Sapanca Gölü'nden "izinsiz su çekme" davası

Tüpraş'ın Sapanca Gölü'nden "izinsiz su çekme" davası
Tüpraş'ın Sapanca Gölü'nden "izinsiz su çekme" davası
- Sapanca Gölü'nden izinsiz su çektikleri iddiasıyla haklarında dava açılan Tüpraş Genel Müdürü Erkut ve İzmit Rafineri Müdürü İlter'in yargılanmasına devam edildi

KOCAELİ (AA) - Sapanca Gölü'nden Tüpraş'a izinsiz su çektikleri iddiasıyla haklarında dava açılan Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ve İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter'in yargılanmasına devam edildi.

Körfez 1. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık avukatları ile şikayetçi Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş katıldı.

Duruşmada söz alan Keleş, Sapanca Gölü'nün bir kısmının yetki alanlarına girdiğini, Tüpraş yetkilisi olan sanıkların gölden karşılıksız, tahsis yetkisi olmadan hukuksuzca su kullandıklarını ve kullanmaya devam ettiklerini ileri sürerek, sanıkların cezalandırmasını talep etti.

Sanık avukatlarından Köksal Bayraktar ise su kullanım hakkının Tüpraş'a ait olduğunu, kuruluş sözleşmesinde bunun açıkça görüleceğini öne sürdü.  

Bayraktar, Özelleştirme Kanunu'nun  20/b maddesine göre, Tüpraş'ın Sapanca Gölü'nden su kullanmasının yasalara ve uygulamalara uygun olduğunu savundu.

 Petrol Kanunu'nun 87 ve 88. maddeleri gereğince Tüpraş'ın su kullanmasının kanuna ve usule uygun olduğunu kaydeden Bayraktar, usulsüz su kullanımının söz konusu olmadığını vurguladı.

Mahkeme  heyeti, Tüpraş'ın özelleştirme tarihinden sonra Sapanca Gölü'nün suyunun kimlere tahsis edildiğine ve ne kadar su kullanıldığının tespitinin yapılıp yapılmadığına dair bilgi istenmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne (DSİ) ve Milli Emlak Genel Müdürlüğüne yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi.

Körfez Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ve İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter'in, Sapanca Gölü'nden Tüpraş'a izinsiz su çektikleri iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

- SASKİ Genel Müdürü Keleş

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, adiye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Tüpraş Genel Müdürlüğünün, çok önemli bir kamu kaynağı olan Sapan Gölü'nden hukuki, idari ve yasal hiçbir dayanağı ve tahsis olmadan su kullandığını ve kullanmaya devam ettiğini belirtti.

"Mahkemenin, ilgili kurumlardan aldığı görüşler ve gelen belgelerden de ortaya çok net olarak çıktığı gibi Tüpraş Genel Müdürlüğü, Sapanca Gölü'nden hiçbir yasal dayanağı olmadan karşılıksız olarak yararlanmaktadır" diyen Keleş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle kamu kaynaklarının karşılıksız kullanımı bakımından bu dava çok büyük önem taşımaktadır. Bu duruşmada da Tüpraş yasal geçerli bir belge ortaya koyamamıştır. Bölgemiz için çok önemli stratejik bir değere sahip olan Sapanca Gölü'nün karşılıksız, ölçüsüz ve bedelsiz hoyratça kullanımının hiçbir yasal dayanağı yoktur. Biz görüşümüzde ve tezimizde ısrarlıyız. Kamu kurumlarının sudan yana olması gerekiyor. SASKİ olarak biz sudan tarafa olmaya devam edeceğiz. Sapanca Gölü ile ilgili tezlerimizi kamu adına savunmaya devam edeceğiz. Umarım Sapanca Gölü'nden karşılıksız yararlananlar, gerekli hukuki sonuçlarına katlanırlar."