Türk firması, optik ve lazer alanında dünya devleriyle çalışacak

Türk firması, optik ve lazer alanında dünya devleriyle çalışacak
Türk firması, optik ve lazer alanında dünya devleriyle çalışacak
- KOÜ Teknoparkı bünyesinde kurulan BEAM Ar-Ge Optik ve Lazer Teknolojileri, Güney Kore, Almanya, İspanya, Belçika ve Avrupa ülkelerindeki Ar-Ge kuruluşları ve şirketlerle ortak araştırma çalışmaları yürütmek üzere prensip anlaşmasına vardı - BEAM Ar-Ge Şirketi ve LATARUM kurucusu Prof. Dr. Demir: - "Kısmet olursa 2015 yılında Güney Kore'yle yeni projeler geliştirlmesini, karşılıklı insan kaynaklarımızın temasını sağlayacağız. Bunun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hedeflerini gerçekleştirmesine küçük de olsa katkısı olacağını düşünmekteyiz"

KOCAELİ (AA) - YUNUS EMRE GÜNAYDIN - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknoparkı bünyesinde kurulan BEAM Ar-Ge Optik ve Lazer Teknolojileri, Güney Kore, Almanya, İspanya, Belçika ve   Avrupa ülkelerindeki Ar-Ge kuruluşları ve şirketlerle ortak araştırma çalışmaları yürütecek.

BEAM Ar-Ge Şirketi ve KOÜ Lazer Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (LATARUM) kurucusu Prof. Dr. Arif Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK'ın desteklediği, dönem başkanlığını İsviçre'nin yaptığı EUROKA toplantısına katılarak birçok firmayla ortak proje çalışmaları konusunda görüştüklerini söyledi.

TÜBİTAK'ın desteklediği yüzey teknolojileri şemsiyesinin kurucu ortağı olduklarını belirten Demir, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Belçika, Danimarka'da yer alan firmalar ve İspanya'daki Ar-Ge grubuyla ortak çalışmalar yapmak üzere prensip anlaşmasına vardıklarını anlattı.

Yeni proje çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Demir, "Kısmet olursa önümüzdeki dönem 3-4 projenin hazırlanması ve kabul edilmesi için gerekli çalışmalarımız başlayacak. Bunun yanı sıra AB 'de proje çalışmaları için mutlaka grupların daha önceden birbirlerini çok yakından tanıması gerekiyor" şeklinde konuştu.

KOÜ Teknoparkı bünyesinde yüzey teknolojileri alanında yaptıkları çalışmaları, Avrupa Birliği E-Surf Şemsiyesi'nde anlattıklarına değinen Demir, "Metalürji şemsiyesinin kurulma aşamasında da yer alacağız. Önümüzdeki süreçte bu şemsiyedeki Ar-Ge kurumları, şirketlerle HORİZON 2020 kapsamında projeler geliştirmeyi planlamaktayız. Mutlaka karşılıklı grupların birbirlerini yakından tanıması gerektiğinin farkında olan bir kurumuz" ifadesini kullandı.

Yıl içinde en az 4 kere uluslararası toplantılara katılarak ikili görüşmeler gerçekleştirip, ortak AB projeleri hazırlanması konusunda girişimde bulundukları bilgisini veren Demir, sözlerini şöyle tamamladı:

"Önümüzdeki süreçte TÜBİTAK'ın önemle desteklediği görüşme toplantılarını çok yakından takip ederek katılmayı planlamaktayız. KOÜ Teknoparkı'nda üretmiş olduğumuz bilginin teknolojik ürüne dönüştürülmesi ve bu teknolojik ürünün çok daha yaygınlaştırılması açısından ikili ya da çoklu iş birliklerinin geliştirilmesini planlamaktayız. Bu açıdan bakıldığında Güney Kore'nin çok önemli yer aldığını düşünüyoruz. Oradaki firmalar ve araştırma kurumlarıyla iş birliklerimizi geliştirmeyi öncelikli alanlarımız arasına yerleştirdik. Kısmet olursa 2015 yılında Güney Kore'yle yeni projeler geliştirilmesini, karşılıklı insan kaynaklarımızın temasını sağlayacağız. Bunun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hedeflerini gerçekleştirmesine küçük de olsa katkısı olacağını düşünmekteyiz."