"Türkiye, Bremen'de tarih yazdı"

- Almanya'da 117 ülkenin katılımıyla düzenlenen 22. Dünya Karate Şampiyonası'nda genel sıralamada dördüncü olan Karate Milli Takımı, hem erkekler hem de kadınlarda kürsüye çıkarak ilki başardı - Karate Federasyonu Başkanı Delihasan: - "Genel sıralamada dördüncü olduk ama bütün takımların gözünde en iyi takım Türkiye oldu"

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - Almanya'nın Bremen kentinde düzenlenen 22. Dünya Karate Şampiyonası'nda genel sıralamada dördüncü olan Karate Milli Takımı, hem erkekler hem de kadınlarda kürsüye çıkarak ilki başardı.

Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elde edilen sonucun işini seven ve birlikte çalışan ekibin başarısı olduğunu belirterek, gelecek adına umutlandıklarını söyledi.

Bremen'de bütün sporcuların madalya kazanmaya çok yaklaştığına dikkati çeken Delihasan, "Almanya'da elde edilen sonuç, bizi umutlandıran başarılarımızın devam edeceğini gösteriyor. Genel sıralamada dördüncü olduk ama bütün takımların gözünde en iyi takım Türkiye oldu. Takımlar, 'şampiyonanın en iyi takımı Türkiye' diyordu. Kazandığımız sonuçla bu algıyı perçinledik" diye konuştu.

Başarıların devam ettirilmesinin çok önemli olduğunu dile getiren Delihasan, rakiplerin Türkiye'yle yapacakları maçlara daha iyi motive olduklarını anlattı.

Delihasan, şampiyonaya katılan federasyon başkanlarıyla da görüşme fırsatı bulduğunu belirterek, "Sırbistan Karate Federasyonu ile konuştuk, kendisi 'Balkan Şampiyonası'na mutlaka gelin çünkü biz 'karate' dendiğinde Türkiye'yi söylüyoruz. Siz gelmezseniz olmaz' dedi. Buradan da anlaşıldığı gibi hedefler açısından bizi gururlandırıyor. Başarının devamı için aldıklarımızla sevinirken, alamadığımız madalyaları da neden elde edemediğimizi araştırıyoruz. Başarılı olmak bizde kültür haline geldi, sporcularımıza ve takımımıza bunu kazandırdık. Bundan sonra da devam edeceğini düşünüyorum. Burada erkek ve kadın takımlarımız ilk defa dünya şampiyonasında aynı anda kürsüye çıktı. Takımlarımızın ayrı ayrı şampiyonlukları vardı ama kürsüde ilk kez aynı anda yer aldık. Bu, bizim bir tarih" şeklinde konuştu.

- "Ülkeler, organizasyonlarında Türkiye'yi görmek istiyor"

Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nın 19-22 Mart'ta yapılacağını kaydeden Delihasan, Avrupa Oyunları'nda yarışacak takımın seçileceğini vurguladı.

Delihasan, ilk altıya girecek sporcuların Avrupa Oyunları'nda yarışacağı bilgisini vererek, şöyle konuştu:

"Bizim için önemli, Avrupa Oyunları ilk kez yapılıyor ve olimpiyatlarda yarışmayan tek branş karate. Orada da gücümüzü göstermeye çalışacağız. Azerbaycan'da olacağı için onlar erkeklerde iyi ama bayanları çok güçlü değil. Bayanlarda çok daha iyi madalyalar alacağımızı düşünüyorum. Asıl hedef, 2020 Olimpiyatları, orada yarışacağımızı düşünüyorum. Öyle gözüküyor. Oraya hazır olacak bir takım hazırlamamız lazım. Mısır da karatede iyi. Premier Lig'in bir ayağını Mısır'a aldılar. Onlar, bu organizasyona katılmamızı istedi. Kendileri, 'gelmeniz tanıtım ve diğer organizasyonlara daha fazla ülkenin gelmesi için önemli' dediler. Türk bayrağının orada olmasını istiyorlar, 'güçlü bir turnuva' diyebilmek için."

Dünya Şampiyonası'nda yönetim kurulu üyeleri seçiminin gerçekleştiğini anımsatan Delihasan, aday olmamalarına rağmen ilk toplantıda oy birliğiyle Türkiye'nin yönetime dahil edildiğini sözlerine ekledi.