"Türkiye'de engellilik konusunda farkındalık oluştu"

"Türkiye'de engellilik konusunda farkındalık oluştu"
"Türkiye'de engellilik konusunda farkındalık oluştu"
- EDF Genel Başkanı Kurtaslan: - "Son yıllarda Türkiye'de toplum, kamu ve özel kuruluşlar anlamında engellilere yönelik bir farkındalık oluştu. Herkes engelliler için bir şeyler yapmaya çalışıyor"

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - Engelli Dernekleri Federasyonu (EDF) Genel Başkanı Abdurrahman Kurtaslan, "Son yıllarda  Türkiye 'de toplum, kamu ve özel kuruluşlar anlamında engellilere yönelik bir farkındalık oluştu. Herkes engelliler için bir şeyler yapmaya çalışıyor" dedi.

Kurtaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Engelliler Günü olması dolayısıyla Türkiye ve dünyada çeşitli etkinlikler gerçekleştirildiğini belirterek, farkındalığa yönelik çalışmaları önemsediğini söyledi.

Engellilere yönelik son dönemde güzel değişimlerin olduğunu, neredeyse her kamu ve özel kuruluşun engellilere ilişkin faaliyetleri gündemine aldığını anlatan Kurtaslan, Milli Eğitim Bakanlığı 'yla imzaladıkları protokol çerçevesinde engellilere mesleki eğitim verdiklerini dile getirdi.

Abdurrahman Kurtaslan, engellilerin meslek edinmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "AB projesi doğrultusunda 30 engelliyi birer ay süreyle anneleriyle yurt dışına göndereceğiz. Yine AB projesi doğrultusunda müziği eğitim materyali gibi kullanarak öz bakımlarını kendilerinin yapabilmeleri doğrultusunda özel eğitim vereceğiz. Ülkemizde engelli faaliyetlerine yönelik mevzuat çalışmaları son yıllarda yoğunluk kazandı. Türkiye'de geçmişe göre olumlu bir gidişat var" diye konuştu.

- "Tüm platformlarda engellilere yönelik bir farkındalık var"

Toplumsal olarak engellilere dönük çalışmalar yapıldığını belirten Kurtaslan, "Örneğin, dernekler bünyelerinde engelli komisyonu kuruyorlar.  Son yıllarda Türkiye'de toplum, kamu ve özel kuruluşlar anlamında engellilere yönelik bir farkındalık oluştu. Herkes engelliler için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu faaliyet tabi az veya çok olabiliyor ama bu iradenin oluşması değerli. Eksik olan durumlar düzeltilir" ifadesini kullandı.

Dünya nüfusunun yüzde 8,5'inin, Türkiye nüfusunun da yüzde 10-12'sinin engeli olduğuna dikkati çeken Kurtaslan, engellilik oranın bazı etkenlere bağlı artıp azaldığını açıkladı.

Kurtaslan, bazı konularda Türkiye'nin Avrupa'dan daha iyi olduğuna işaret ederek "Örneğin engelli köyleri var. En modern uygulaması Ankara Saray Engelsiz Yaşam, Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi. Burası Bakanlığa bağlı, resmen bir şehir. Engellilerin evleri, bakıcıları var. Ünite, ünite organize edilmiş. Yurt dışından gelenleri oraya götürüyorum. Böyle bir şey Avrupa'da yok. Engelli bakım parası uygulaması da güzel ama bazı koşulları dolayısıyla Avrupa'dan iyi değil" şeklinde konuştu.