"Türkiye'de yurt dışında oynayabilecek yetenekli kaleciler var"

"Türkiye'de yurt dışında oynayabilecek yetenekli kaleciler var"
"Türkiye'de yurt dışında oynayabilecek yetenekli kaleciler var"
- A Milli Takım Kaleci Antrenörü ve Milli Takımlar Kaleci Departmanı Sorumlusu Boğuşlu: - "Aday ve yaş olarak birbirine yakın kalecilerde yetenekliler var. Onur, Tolga, Volkan eğer yurt dışını tercih edip gitseler, oynayabilecek kapasitede kaleciler"

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - TAHİR TURAN EROĞLU - A Milli Takım Kaleci Antrenörü ve Milli Takımlar Kaleci Departmanı Sorumlusu Alper Boğuşlu, aday ve yaş olarak yetenekli Türk kaleciler bulunduğunu belirterek, "Onur, Tolga, Volkan eğer yurt dışını tercih edip gitseler, oynayabilecek kapasitede kaleciler" dedi.

Boğuşlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'de yetenekli kaleci ve antrenörler bulunduğunu, milli takımlara gelen kalecileri kamerayla takip ettiklerini söyledi .

Boğuşlu, 1997 doğumlu Onur Muhammet Parlar'ın Altay'da oynadığını anımsatarak, "O seviyedeki ligde 1997 doğumlu bir kalecinin oynaması güzel bir şey. Yetenekli çocuklarımız var ama daha iyi çalıştırılması lazım. İyi de hocalarımız var. Mantalitenin değişmesi lazım, Türkiye'de kalecilik felsefemizin olması gerekir. Bununla ilgili çalışmalarımız var" diye konuştu.

Kaleciler Onur, Tolga ve Volkan'ın A Milli Takım'da her zaman oynatılabilecek kapasitede olduğunu vurgulayan Boğuşlu, son zamanlarda sakatlıklar nedeniyle bazı talihsizlikler yaşadıklarını anlattı.

Boğuşlu, yaklaşık 5 ay önce PTT 1. Lig'de görev yapan Volkan Babacan'ın Spor Toto Süper Lig'e transfer olduğunu anımsatarak, şöyle konuştu:

"Takımında ligin en az gol yiyen kalecisi, milli takımda da oynayan bir kaleci. Çok ekstra bir şey, PTT 1. Lig'deyken A Milli Takım'a çağırmıştık. Hiç gelmeyen bir futbolcu, iyi konsantre olur, doğru çalışırsa alt milli takım seviyesinde görev yapabilir. Türkiye'de yurt dışında oynayabilecek yetenekli kaleciler var. Yaptığımız programdaki belki tepe slogan, yurt dışındaki önemli takımlarda oynayacak arkadaşlarımız çıksın.

Aday ve yaş olarak yakın kalecilerde yetenekliler var. Milli takımlarda değerlendiriyoruz. Onur, Tolga, Volkan eğer yurt dışını tercih edip gitseler oynayabilecek kapasitede kaleciler."

Yeni nesil kalecilere ihtiyaç duyulduğunda milli takımlarda görev verdiklerine dikkati çeken Boğuşlu, alt yaş gruplarındaki kaleciler olgunlaştıkça başarılarının görüleceğini dile getirdi.

- Süper Lig takımları yerli kalecilere yöneldi

Alper Boğuşlu, Onur, Tolga ve Volkan'ın sergiledikleri iyi performansın olumlu geri dönüşleri olduğunu ifade ederek, "Bu sene Kardemir Karabükspor, Galatasaray , Kasımpaşa, Eskişehirspor ve Gençlerbirliği dışındaki bütün kaleciler Türk. Bu trendin devam etmesinde Türk kalecilerin performansı etkili olacak. Bu, bile lige etki yaptı. Kaliteli yabancılar Türkiye liglerinde oynuyor. Kaliteli yabancı kaleciler Süper Lig'e davet edilebilir, diğer liglerde olmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

1980'de profesyonelliğe geçtiğinde Trabzonspor'da kalecinin Şenol Güneş olduğunu belirten Boğuşlu,  18 yaşındayken Güneş'in kaleci antrenörlüğünü yaptığı bilgisini paylaştı.

Boğuşlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bundan 34 yıl önce meğer şimdiki işimin temellerini atmış, çalışıyormuşum. Şimdi onun faydasını görüyorum. O zaman çok üzülüyordum, 'onu geçemiyorum, oynayamıyorum' diye. Bir kaleci antrenörü, kaleci için çok önemlidir. Bütün kalecilerimiz yetenekli, yeteneksiz kaleci Spor Toto Süper Lig'de olamaz fakat ona yardım edilmeli. Onun için kaleci antrenörlüğü var. Çocuklarımıza yardım edebilmeliyiz ki onlar da bir yere gelebilsin" ifadesini kullandı.