"Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu"

"Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu"
"Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu"
KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliğiyle düzenlenen "Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber...

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi ve Alternatif Bilişim Derneği işbirliğiyle düzenlenen "Yeni Medya Okuryazarlığı ve Siber Zorbalık Sempozyumu" başladı.  

3 Mayıs Amfisi'nde gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını yapan KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Füsun Alver, internet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte 2000'li yıllardan itibaren sosyal ağların ortaya çıktığını ve bu ağların da geniş toplumsal kesimlerde ilgi uyandırmasıyla iletişimin içeriğinin ve boyutlarının tartışılmaya başlandığını söyledi. 

"Siber zorbalık" konusunda bu tartışmalardan biri olduğunu dile getiren Alver, siber zorbalığın insanların bilgi ve iletişim teknolojisi aracılığıyla rencide ve taciz edilmesinden, tehdit ve şantaja kadar uzanan çok farklı boyutları olduğunu anlattı.

Alvar, siber zorbalık tartışmalarında kullanılan araçlar kadar kurbanların yaşadığı travmanın da çok önem taşıdığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Almanya'da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, 14-19 yaş arasındaki gençlerin beşte biri on-line ortamda mutlaka bir kez siber zorbalığa maruz kalmış bulunuyor. Bunların yüzde 60'ı kız. İşin ilginç tarafı bunu yapanların beşte üçünün geçmişte aynı şeye maruz kalmış olmaları. Yani bu şekilde rencide olanların kendileri de ileride aynı uygulamayı yapıyorlar. Siber ortamda da gündelik yaşantıda var olanların yansımasını görüyoruz."

TÜBİTAK tarafından desteklenen " Türkiye 'de Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi" kapsamında düzenlenen sempozyum, "Yeni Medyanın Etik Sorunları", "Temel Eğitim Gençliğinde Siber Zorbalık", "Siber Zorbalık ve Önleyici Çalışmalar", "Yeni Medya Okuryazarlığı ve Eğitimi" konulu oturumlarla devam edecek.