Yerli otomobil üretimi için Dilovası önerisi

Yerli otomobil üretimi için Dilovası önerisi
Yerli otomobil üretimi için Dilovası önerisi
- Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Zeytinoğlu: - "Kocaeli, dünyayla rekabet etme adına Türkiye'nin en önemli illerinden biri. Bu ilin de en rekabetçi ilçesi Dilovası'dır, çünkü önümüzdeki ay Körfez Geçiş Köprüsü de açılacak. Yerli otomobilde dünyayla rekabet için en doğru yer Dilovası'dır"

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yerli otomobil üretiminde dünyayla rekabet için en doğru yerin Kocaeli'nin Dilovası ilçesi olduğunu söyledi.

Zeytinoğlu, KSO Sosyal Tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, 1995 yılından beri çevrenin korunmasına ve gelişimine katkıda bulunmak, çevre yatırımlarını önem veren kuruluşları desteklemek ve teşvik etmek amacıyla oda olarak Şehabettin Bilgisu Çevre Ödülleri organizasyonunu düzenlediklerini söyledi.

Bu yıl 22'ncisi düzenlenecek organizasyona son başvuru tarihinin 2 Mayıs olduğu aktaran Zeytinoğlu, "Bu yıl ödül organizasyonunu Türkiye genelinde yaygınlaştırmayı ve tanıtım faaliyetlerine daha fazla önem vererek marka değerini arttırmayı hedefliyoruz." dedi.

Zeytinoğlu, değerlendirmelerin saha ekibi tarafından hazırlanan rapor kapsamında yapılacağını belirterek, "Çevre Ödülü ve Sektör Ödülü almaya hak kazanan firmalara İZAYDAŞ tarafından özel indirim yapılacak. Ayrıca, başvuran ve ilk elemeyi geçerek saha ziyaretine kalmaya hak kazanan firmalara da bir yıl boyunca özel indirimler uygulanacak. Çevre ödülü alan kuruluş, 2 yıl süresince ödül logosunu kurumsal iletişim çalışmalarının her aşamasında ücretsiz kullanım hakkı elde edecek" diye konuştu.

-"Yeniden marka yaratmak bilhassa otomobilde çok zor"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Zeytinoğlu, belirli bir oranda Türkiye'de yapılan aracın yerli sayılması gerektiğini vurguladı.

Ford'un Yeniköy fabrikasında üretilen aracın Ar-Ge çalışmalarını Türk mühendislerin yaptığını anlatan Zeytinoğlu, "Adı Ford olabilir ama sonuçta bence Türk otomobilidir. Benim bakış açım bu yönde. Zira dünyada otomobil isimleri, fabrikaları birleşiyor. Böyle yeniden marka yaratmak bilhassa otomobilde çok zor bir şey." değerlendirmesinde bulundu.

Zeytinoğlu, otomotiv sektöründe ithal edilen ürünlerin Türkiye'de neden üretilmediğinin araştırılması gerektiğine işaret ederek, bu alanda verilecek teşviklerle otomobillerin daha kolay yerlileşeceğini ifade etti.

Kocaeli Sanayi Odası olarak çevreye duyarlı olmak kaydıyla her türlü üretime talip olduklarını hatırlatan Zeytinoğlu, şunları kaydetti:

"Otomotiv sanayisinin merkezi Sakarya, Kocaeli, İstanbul ve Bursa'dan oluşuyor. Burası bence en kolay yapılacak alandır. Şehir bazlı bir milliyetçilik yapmamızın gereği yok. Önemli olan ülkenin bu üretimi yapması. Kocaeli, dünyayla rekabet etme adına Türkiye'nin en önemli illerinden biri. Bu ilin de en rekabetçi ilçesi Dilovası'dır, çünkü önümüzdeki ay Körfez Geçiş Köprüsü de açılacak. Yerli otomobilde dünyayla rekabet için en doğru yer Dilovası'dır. O köprü ile Dilovası'nın dünyayla rekabet etme, ürettiğiniz malı dünya pazarına sokma adına en doğru bölgelerden birisi olduğuna inanıyorum."