1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Hak-İş Genel Başkanı Arslan: - "İşçisiyle, memuruyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle alanlardan haykırıyoruz. Daha güçlü demokrasi için yeni anayasa istiyoruz" - "Yaşanan bütün darbelere ve darbe girişimlerine, operasyonlara, demokrasi dışı müdahalelere karşı Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir" - "Bugün Türkiye'nin barışı gerçekleştireceğine inanıyoruz. Çözüm Süreci'ni destekliyoruz"

KONYA (AA) - Hak- İş  Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçisiyle, memuruyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle alanlardan haykırarak, daha güçlü demokrasi için yeni anayasa istediklerini söyledi.

Arslan, Memur-Sen ve Hak-İş tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Konya Şehir Meydanı'nda düzenlenen kutlamalarda, Hazreti Mevlana'nın mesajlarını doğru okudukları için Konya'da olduklarını ifade etti.

Hoşgörü ve medeniyetlerin başkenti Konya'da ve tüm  Türkiye 'de alanlarda olduklarını belirten Arslan, "İşçisiyle, memuruyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle alanlardan haykırıyoruz. Daha güçlü demokrasi için yeni anayasa istiyoruz" dedi.

Bütün 1 Mayıs kutlamalarının Konya'daki gibi görkemli, coşkuyla, heyecanlı ve barışçıl geçmesini temenni eden Arslan, 1 Mayıs'ın, emekçilerin Konya'da çelikten bir örgü gibi kaynaştığı gün olduğunu vurguladı.

Hazreti Mevlana'nın emeğe verdiği değere muhtaç olunduğunu dile getiren Arslan, emekçilerin özgür iradeleriyle örgütlenmelerinin önünün açılmasını istediklerini bildirdi.

- "Bizim derdimiz var, onun için alanlardayız"

Dertleri olduğu için alanlarda bulunduklarını aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"Kıdem tazminatı sorunumuz var. Taşeron, mevsimlik ve geçici işçilerin sorunları var. Kadınların, gençlerin, emeklilerin ve işsizlerin sorunları var. Örgütlenme sorunumuz var. Canımızı yakan iş kazaları var. Onun için alanlardayız. Taşeron şirketlerde çalışanların sendikal örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Taşeron işçilerin haklarının güvence altına alınmasını istiyoruz. Kamudaki statü karmaşasına son verilmelidir. Gelir adaletsizliğine itiraz ediyoruz. Sosyal koruma ve sosyal devlet diyoruz. İşsizlik ve yoksulluğun son bulmasını için, insan onuruna yaraşan iş ve ücret talebi için alanlardayız. Kıdem tazminatı hakkımıza kimse göz dikmesin, 'kıdem tazminatımız güvence altına alınsın' diye alanlardayız."

İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını isteyen Arslan, işçilere önlemler alınmıyorsa canlarını tehlikeye atacak şekilde çalışmamaları tavsiyesinde bulundu.

- "Daha güçlü demokrasi için yeni anayasa" 

"Türkiye'nin aydınlık dolu geleceği için, Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynanmasına, huzurumuzu, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara karşı olmaya devam edeceğiz. Demokrasiden yana tavrımızı lafla değil, icraatlarımızla ortaya koyduk" diyen Arslan, şöyle devam etti:

"Darbelere, muhtıralara, operasyonlara ve bütün antidemokratik müdahalelere karşı dimdik ayakta durduk. Onun için 12 Eylül ve 28 Şubat davalarına müdahil olduk. Hak-İş olarak her koşulda demokrasiden yana taraf olduk, olmaya devam edeceğiz. Onun için 'daha güçlü demokrasi için yeni anayasa' diyoruz. Yaşanan bütün darbelere ve darbe girişimlerine, operasyonlara, demokrasi dışı müdahalelere karşı Türkiye demokrasi yolunda ilerlemeye devam edecektir. Hak-İş Konfederasyonu olarak, ülkemize ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz.  Bugün Türkiye'nin barışı gerçekleştireceğine inanıyoruz. Çözüm Süreci'ni destekliyoruz.  Ortadoğu , Afrika ve Asya başta olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun, savaşa, çatışmaya ve kıyıma son verilmesini istiyoruz. Türkiye'nin kuzeyindeki, güneyindeki komşu ülkelerde barış istiyoruz. İnsani ve vicdanı tüm ilke ve değerler yok sayılarak, bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan insanlık dramını ve katliamları kınıyoruz. Mısır ve Suriye başta olmak üzere, ezilen ve susturulmak istenen bütün masum ve mazlum insanların yanında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi haykırıyoruz."