1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: - "Vesayet bitmez, derin devlet bitirilemez; JİTEM tasfiye edilemez, terör ocakları söndürülemez sandılar. Vesayeti birlikte bitirdik. Özgürlükleri birlikte getiriyoruz" - "Yeniden büyük Türkiye için önsöze, öncü adımlara ihtiyaç var. Bunun önsözü, ilk adımı Çözüm Süreci'dir. Çözüm Süreci, milletin hayalidir, yerli bir projedir" - "Emeklilerin maaşlarının ve emekli ikramiyesinin yükseltilmesini, ek ödemelerin tamamının emekli maaşına ve ikramiyesine yansıtılmasını, bütün kamu görevlilerinin ek göstergeden yararlanmasını ve ek göstergelerinin artırılmasını talep ediyoruz"

KONYA (AA) - Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Vesayet bitmez, derin devlet bitirilemez; JİTEM tasfiye edilemez, terör ocakları söndürülemez sandılar. Vesayeti birlikte bitirdik. Özgürlükleri birlikte getiriyoruz" dedi.

Yalçın, Memur-Sen ve Hak- İş tarafından 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Konya Şehir Meydanı'nda düzenlenen kutlamalarda, emeğin, emekçilerin, kamu görevlilerinin, işsizlerin birlik gününde, mücadele gününde bir arada olduklarını belirtti. 

Haksızlığa itiraz, sömürüye isyan etmek, haklarını haykırmak, 1 Mayıs'ı kutlamak için alanlarda olduklarını ifade eden Yalçın, "Vesayet bitmez, derin devlet bitirilemez; JİTEM tasfiye edilemez, terör ocakları söndürülemez sandılar. Vesayeti, birlikte bitirdik. Özgürlükleri birlikte getiriyoruz" diye konuştu.

Yeniden büyük Türkiye  hedefleri, hayalleri, yolculukları olduğunu, vesayetin tetikçilerinin, küresel baronların emir erlerinin bu yolculuğa darbe vurmaya çalıştıklarını aktaran Yalçın, bu çevrelerin yeniden büyük Türkiye kurulursa, sömürü düzenlerinin yıkılacağını, vesayet heveslerinin kursaklarında kalacağını bildiklerini dile getirdi.

"Derin devletlerini kaybedenler, milletin içinde derin şebekeler oluşturarak yeni oyunlar peşinde" diyen Yalçın, şunları kaydetti:

"Gezi'de yenildiler, 17-25 Aralık'ta yanıldılar. Taksim Gezi Parkı olaylarında ve 17-25 Aralık'ta beklediklerini bulamayanlar, hem çözüm sürecini hem de Türkiye'nin huzurunu hedef alarak 6-8 Ekim'de Kobani bahanesiyle kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri yok etmeyi hedefleyen 'Beyaz Kürtleri' sokağa çıkardılar.  Beyaz Türkler ve Beyaz Kürtler arasındaki bu kirli tezgah da milletin ferasetiyle bozuldu. Bu olaylar gösterdi ki millet olarak doğru yoldayız. Çünkü sömürü baronları ve onların yerli uzantıları boş durmuyor, boş durmayacaklar. Yeniden büyük Türkiye'nin kurulmasından vazgeçecek miyiz? Elbette hayır. İnsanlık adına 'hayır' diyoruz. Yeniden büyük Türkiye için, önsöze, öncü adımlara ihtiyaç var. Bunun önsözü, ilk adımı Çözüm Süreci'dir. Çözüm Süreci, milletin hayalidir, yerli bir projedir."  

4/B ve 4/C'li bütün sözleşmeli personelin ve üniversite mezunu işçilerin kadroya geçirilmesini isteyen Yalçın, örgütlenme hakkına ilişkin engellerin kaldırılmasını, kamu görevlilerine yönelik bütün kılık-kıyafet dayatmalarının sona ermesini, kamu görevlilerine siyaset ve grev hakkı verilmesini talep etti.

Kamu görevlilerine refah artışından pay verilmesini, disiplin cezalarının affedilmesini, 2005'den sonra göreve başlayanlara, başlayacaklara bir derece verilmesini istediklerini anlatan Yalçın, şöyle devam etti:

"Emeklilerin maaşlarının ve emekli ikramiyesinin yükseltilmesini, ek ödemelerin tamamının emekli maaşına ve ikramiyesine yansıtılmasını, bütün kamu görevlilerinin ek göstergeden yararlanmasını ve ek göstergelerinin artırılmasını talep ediyoruz. Fazla çalışma ücreti ödenmesini ve fazla çalışma ücretlerinin artırılmasını, kadına yönelik şiddetin, kamu görevlilerine yönelik şiddetin sona erdirilmesini, kamu görevlilerinin işçilikte geçirdikleri sürelerin tamamının hizmetten sayılmasını istiyoruz. Biz, bu ülkenin kamu görevlileri, işçileri, emeklileri, kadınları, asgari ücretlileri, engellileri ve bütün vatandaşları için hakkımız olanı istiyoruz, haklarımızı istiyoruz. Ağustos ayında gerçekleştireceğimiz 3. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde toplu sözleşme masası, 'bütçe disiplini' söylemiyle esaret altına alınmasın diyoruz."

Kutlamada, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de kısa bir konuşma yaptı.

- Kutlamadan notlar 

Memur-Sen ve Hak-İş, Konya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü on binlerce emekçinin katılımıyla kutladı.

Davul zurna eşliğinde halay çeken, ellerindeki pankart ve dövizlerle meydanı dolduran Hak-İş ve Memur-Sen üyeleri, işçiler, memurlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri alanı renklendirdi. 

Platforma çıkan sendika başkanları kutlamalara katılanları selamladı. Katılımcılar, halk oyunları ekiplerinin gösterisi ve Grup Yürüyüş konseriyle büyük coşku yaşadı. Açılış konuşmalarının ardından 1 Mayıs bildirisi okundu. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından dualar edildi. Beyaz güvercinler uçuruldu.