10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
- BYEGM Konya İl Müdürü Karabulut ve KGC Başkanı Alemdar mesaj yayımladı

KONYA (AA) - Basın-Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Tuncay Karabulut ve Konya Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Adem Alemdar, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Karabulut mesajında, insanoğlunun haber alma içgüdüsünü, medyanın tüm enstrümanlarıyla karşılamaya çalıştığını, yazının bulunması, matbaanın icadı ve ilk gazetelerin yayımlanmasından bugüne kitle iletişim araçlarının kamuoyu oluşturma ve gündem belirlemedeki rolünün güç olarak algılandığını belirtti.

Bunun yanında, son 10 yılda internetin gelişimiyle ortaya çıkan sosyal ağların ise beraberinde "Halk Gazeteciliği" terimini gündeme getirdiğini ifade eden Karabulut, şunları kaydetti:

"Bu noktada iletişim teknolojilerindeki yenilikler doğrultusunda çağa ayak uyduran Türk basını, bugün  yazılı ve görsel boyutunun yanı sıra, sanal ortamda da memnuniyetle takip ettiğimiz bir gelişme içerisindedir. Ülkemizin ilerlemesine, standartlarının yükselmesine değerli katkılar sağlayan Türk basınının geldiği düzeyde, basın mensuplarımızın fedakarca gayretlerinin büyük payı bulunmaktadır. Günün anlam ve önemine binaen, değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü içtenlikle tebrik eder, görevlerinin ifası esnasında hayatlarını kaybeden basın mensuplarımıza da yüce Allah'tan rahmet dilerim."

Alemdar ise mesajında, basının toplumu bilgilendirme ve aydınlatma gibi önemli bir görevi büyük fedakarlıklar içerisinde yerine getirmeye çalıştığını bildirdi.

Konya basınının Anadolu'da önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Alemdar, şöyle devam etti:

"Konya basını, gazetecilik, televizyonculuk, radyo yayıncılığı, internet haberciliği gibi alanlarda önemli gelişmeler göstermiş ve Türkiye 'de saygın bir yere sahiptir. Basın çalışanlarımız içinde bulunduğu şartların tüm ağırlığına rağmen görevlerini büyük özveriyle yerine getirmektedirler. Mesleğimize gönül vermiş ve gece-gündüz demeden toplumu bilgilendirme görevini yürüten tüm gazeteci meslektaşlarımızın 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutlarım."