2. Ulusal Çocuk ve Ergen Obezitesi Sempozyumu'na doğru

ANTALYA (AA) - 2. Ulusal Çocuk ve Ergen Obezitesi Sempozyumunun, 13-16 Kasım'da Antalya'da gerçekleştirileceği bildirildi. Sempozyum Başkanı ve Düzce...

ANTALYA (AA) - 2. Ulusal Çocuk ve Ergen Obezitesi Sempozyumunun, 13-16 Kasım'da Antalya'da gerçekleştirileceği bildirildi. 

Sempozyum Başkanı ve Düzce Üniversitesi (DÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Kürşat Karacabey, Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu olarak böyle önemli bir sempozyumda paydaşlarla birlikte görev almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Düzenleme kurulunda Antrenörlük Eğitimi Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nuper Özbar ve Bilim Kurulunda Sağlık Bilimleri Enstitü Müdürü Doç.Dr. Recep Özmerdivenli'nin de yer alacağını ifade eden Karacabey, özellikle çocuk obezitesinin önemine vurgu yaptı. Karacabey, televizyon ve internet bağımlılığının çocukları hareketsiz bir yaşama yönlendirdiğini, egzersizden uzaklaştırdığını, onların obez olmasına neden olduğunu bildirdi.

Fiziksel aktivitenin, çocukluk ve gençlik dönemlerinde bedensel gelişimin sağlıklı olmasını sağladığını, ileri yaşlarda ise kişinin sağlığının bozulmasını önlediğini ve geciktirdiğini vurgulayan Karacabey, "Egzersizin çocukluk ve ergenlik çağında yapılması gereken en önemli etkinliktir" diye konuştu.

Yapılan birçok bilimsel çalışmaların egzersizin sağlık üzerinde birçok psikolojik ve fizyolojik olumlu etkileri olduğunu gösterdiğini anlatan Karacabey, 6 yaş ve üzeri obez çocukların yüzde 50'sinin yetişkinlik dönemlerinde de obez olduğunu bildirdi.

Bu oranın çocukluk çağında obez olmayanlarda yüzde 10'a kadar düştüğünü dile getiren Karacabey, "O halde obezite erken yaşta tespit edilmeli ve obeziteden korunmak için fiziksel etkinlikler artırılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Sempozyum bilgilerine; http://www.obezitesempozyumu2014.com/ adresinden ulaşabileceğini dile getiren Karacabey, sempozyumu seneye uluslarası katılımlı olacak şekilde Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde yapmayı planladıklarını kaydetti.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  obezite

  ,

  Antalya

  ,

  YAŞ

  ,

  spor

  ,

  Çocuk

  ,

  Bilim

  ,

  Enstitü