2. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu sona erdi

2. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu sona erdi
2. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu sona erdi
KONYA (AA) - Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Konya'da düzenlenen "İslam Dünyasında Din Hizmetleri ve Dini Kurumlar Sempozyumu" sona...

KONYA (AA) - Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Konya'da düzenlenen "İslam Dünyasında Din Hizmetleri ve Dini Kurumlar Sempozyumu" sona erdi.

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyumda, TDV aracılığıyla Türkiye'de eğitim gören öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde bir liderlik ve insan kaynağı oluşturmaları için bu tür eğitimler düzenlediklerini söyledi.

Öğrencileri ülkelerine döndüklerinde din görevlileri değil, din gönüllüsü olarak görmek istediklerini vurgulayan Tutkun, şunları kaydetti:

"İslam dünyasında yaşanan travmanın ortadan kalkması için öğrencilerin dert sahibi olması gerekiyor. Sempozyumu düzenlerken gençlerin ürettikleri bilgiyle kazanacakları bilinci önemsedik. İslamofobi ile insanların algılarıyla oynayarak İslam insanlara kötü gösterilmeye çalışılıyor. Sömürü ve komünizm travmasının ardından dünyada yaşadığımız en büyük sorun olarak karşımıza İslamofobi çıkmış durumda. Bununla mücadele için de bir liderlik sorunu olduğu ortaya çıkıyor. Bununla mücadele için de dert sahibi insan kaynağı önem arz ediyor."

Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş da sempozyumda 20 tebliğ yapıldığını, sunulan tebliğlerin kitap haline getirilerek kültür hayatına kazandırılacağını söyledi.