5. Selçuklu Fotoğraf Festivali

5. Selçuklu Fotoğraf Festivali
5. Selçuklu Fotoğraf Festivali
- Festival, düzenlenen fotoğraf yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi

KONYA (AA) - Selçuklu merkez ilçe belediyesince Türk fotoğraf sanatına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 5. Selçuklu Fotoğraf Festivali, ödül töreniyle sona erdi. 

Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, festival kapsamında düzenlenen Selçuklu Ulusal Fotoğraf Yarışması'nda derece girenlere ödülleri verildi. Yarışmaya, 76 fotoğraf sanatçısı, Selçuklu Belediyesi sınırlarında çekilen "Selçuklu'da Ekonomik ve Sosyal Yaşam", "Selçuklu'da Spor ", "Selçuklu'da Tarih" ve "Selçuklu'da Gece" kategorilerinde çektikleri 807 fotoğrafı ile katıldı.

Yarışmada, "Selçuklu'da Ekonomik ve Sosyal Yaşam" kategorisinde Seçkin Yenici, "Selçuklu'da Spor" kategorisinde Yüksel Açıkgöz, "Selçuklu'da Tarih" kategorisinde Emre Bostanoğlu ve "Selçuklu'da Gece" kategorisinde Cihan Karaca birinci oldu.

Fotoğrafçılar Muhammet Ünal, Celal Gezici, Mehmet Uluyurt, Mehmet Koru ve Yüksel Açıkgöz de jüri değerlendirmeleri sonucunda Konya Özel Ödülü'nü almaya hak kazanan isimler oldu.

- Sanatçılar Sille için yarıştı

Festival kapsamında düzenlenen Sille Ulusal Çağrılı Fotoğraf Yarışması ile de Türkiye 'nin farklı şehirlerinden gelen 10 fotoğraf sanatçısı, Sille'de çektikleri fotoğraflarla "Sille'de Yılın Fotoğrafçısı" ödülünü kazanabilmek için yarıştı. 

Sile'de çekilen 100 fotoğraf arasından seçilen 30 fotoğraf sergilenmeye hak kazandı. Bu 30 fotoğraf arasında en çok fotoğrafı bulunan Abdullah Apan'a "Sille'de Yılın Fotoğrafçısı" ödülü verildi.

Festival sonunda Türkiye'nin en önemli fotoğrafçılarından Prof. Dr. Sabit Kalfagil'e "Türkiye'de Yılın Fotoğrafçısı Onur Ödülü", Bangladeş'ten gelen fotoğraf sanatçısı Mahfuzul Hasan Rana'ya da " Dünya 'da Yılın Fotoğrafçısı Onur Ödülü" verildi.