Aile hekimliklerindeki nöbet uygulaması

Aile hekimliklerindeki nöbet uygulaması
Aile hekimliklerindeki nöbet uygulaması
- KONAHDER Başkanı Özerdem: "Tabii ki sağlık hizmetleri 24 saat olmalıdır. Ama bunun tamamının aile hekimlerince karşılanması takdir edersiniz ki mümkün değildir"

KONYA (AA) - Konya Aile Hekimleri Derneği (KONAHDER) Başkanı Sadreddin Özerdem, "Tabii ki sağlık hizmetleri 24 saat olmalıdır. Ama bunun tamamının aile hekimlerince karşılanması takdir edersiniz ki mümkün değildir" dedi.

Özerdem, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü binası önünde toplanan aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları adına basın açıklaması yaptı.

Aile hekimliğine geçilmesinin, sağlıkta dönüşüm kapsamında yapılan uygulamaların en önemlisi olduğu belirten Özerdem, gelişmiş ülkelerin sağlık harcamalarının büyük bölümünü hastalık oluşmadan önce engellemeye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerine ayırdığını söyledi.

Türkiye 'de de bu maksatla 2005 yılında aile hekimliği uygulamasının başlatıldığını, kısa sürede sağlık ölçütlerinde çok önemli mesafe alındığını ifade eden Özerdem, şunları kaydetti:

"Ancak yeni düzenlemelerle mevcut bazı aksaklıkların giderilip daha iyi bir sisteme kavuşacağımızı beklerken bakanlığımız kendi eliyle diktiği fidanı kesme yoluna gitmiştir. Amacımız halkımıza daha iyi sağlık hizmeti vermektir. Tek hekimin Aile Sağlı Merkezinde bütün hastalara baktığı sistem eski sağlık ocağı sistemidir. Aile hekimleriyle hastası arasındaki bağın koparılmasıdır. Tabii ki sağlık hizmetleri 24 saat olmalıdır. Ama bunun tamamının aile hekimlerince karşılanması takdir edersiniz ki mümkün değildir. 112 acil hizmetleri ve hastane acil servisleri bu devamlılığı sağlamak için açılmıştır. Personeli bu yönde eğitim alır. Amacımız, güzel sonuçlar elde ettiğimiz aile hekimliği sistemini bozacak uygulamaların engellenmesidir."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  KONYA

  ,

  Aile

  ,

  eğitim