AK Parti Konya İl Başkanı Arat:

AK Parti Konya İl Başkanı Arat:
AK Parti Konya İl Başkanı Arat:
- "Seçim sonuçları partimiz açısından amaçlanan ve arzulanan bir netice değildir ama AK Parti birinci ve en büyük partidir. Bunun önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum"

KONYA (AA) - AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, "Seçim sonuçları partimiz açısından amaçlanan ve arzulanan bir netice değildir ama AK Parti birinci ve en büyük partidir. Bunun önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Arat, parti il binasında, merkez ilçe başkanları ve İl Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ülkeyi ve milleti kaosa götürmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Milleti sıkıntıya sokacak hiçbir hareketin içinde olmadıklarını anlatan Arat, şunları kaydetti:

"Ülkemize ve Konyamıza hizmet eden AK Parti artık yüzde 41 civarında bir oy oranına ulaşmış, yine birinci parti olarak çıkmış ama 258 milletvekili çıkarabilmiştir. Biz bu sonucun oluşmasında halkımızın göstermiş olduğu iradeye saygı duyacağız. Çünkü inanıyoruz ki, demokratik rejimin ana unsuru olan halk iradesi yine 7 Haziran'da bu şekilde tecelli etti. Hem saygı duyuyoruz hem de yeni oluşan bu düzen içerisinde biz 2011 seçimine göre geriye giden yaklaşık 9 puan civarındaki oy erimesini, 3 milyona yakın bir oy kaybını bundan sonraki süreçte sebeplerini arayacağız. Bundan sonra ülkeye ve millete siyasetin gerektirdiği davranışları yerine getirmeye devam edeceğiz. Seçim sonuçları partimiz açısından amaçlanan ve arzulanan bir netice değildir ama AK Parti birinci ve en büyük partidir. Bunun önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eksikliklerimizi değerlendireceğiz. AK Parti seçimin kaybedeni değildir. Cumhuriyet tarihinde yüz 40'ın üzerinde oy alan partilerin sayısına çok fazla rastlayamazsınız." 

Arat, yarın AK Parti Genel Merkezi'nde İl Başkanları toplantısında da kendi muhasebelerini yapacaklarını belirterek, "Bugüne kadar Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun arkasında nasıl durduysak, aynı şekilde devam edeceğiz. Üstümüze düşeni yapacağız ve Başbakanımıza destek olacağız. Kaybettiğimiz oylar için de özeleştiri yapıyoruz" ifadelerini kullandı.