AK Parti Konya Milletvekili Yerlikaya, İç Güvenlik Paketini değerlendirdi

AK Parti Konya Milletvekili Yerlikaya, İç Güvenlik Paketini değerlendirdi
AK Parti Konya Milletvekili Yerlikaya, İç Güvenlik Paketini değerlendirdi
- Yerlikaya: "Maalesef muhalefet, HDP'nin peşine düştü, molotof kokteyline, bonzaiye verilecek yaptırımın önüne geçmeye çalışıyor. Muhalefeti milletimize şikayet ediyoruz. Önümüzdeki seçim sürecinde bunları halkımıza anlatacağız"

KONYA (AA) - AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, İç Güvenlik Paketi'ni değerlendirdi.

Yerlikaya, yaptığı açıklamada, Meclis'te görüşülen İç Güvenlik Paketi'nin vatandaşın temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir reform paketi olduğunu belirtti. 

Pakette getirilen düzenlemeyle; halkın tek tek veya toplu halde bulunduğu alanlarda, molotof, el yapımı patlayıcı, demir bilye ve sapan kullanmak suretiyle insanların hayatını tehlikeye atanlara ve malını yakıp yıkanlara karşı, polise zor ve silah kullanma yetkisi verildiğini ifade eden Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Düzenlemeyle, bonzai de eroinle aynı kapsama alınarak bu uyuşturucuyu satanlar ve kullananlar aynı derecede ağır ceza alacaklar. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerine; taş, sopa, demir bilye, havai fişek, yakıcı ve yaralayıcı eczalar ve benzeri maddelerle katılanlara verilecek cezalar artırılmaktadır. Ancak bu konu bazı kesimler tarafından saptırılıyor. İddia edildiği gibi toplantı ve gösteri yürüyüşleri dışındaki alanlarda yanında sapan veya demir bilye bulunduran kişiye herhangi bir ceza verilmesi söz konu değildir. Yine toplantı ve gösteri yürüyüşlerine, kimliklerini gizlemek amacıyla yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesair unsurlarla örterek katılanlara verilen ceza, tutuklanmalarını mümkün kılacak şekilde artırılmaktadır."

Yerlikaya, pakette yer alan önemli düzenlemelerden birinin de Jandarma ve Sahil Güvenlik'in İçişleri Bakanlığına bağlanması olduğunu dile getirerek, yapılan düzenlemelerle; jandarma personelinin atama, görevden uzaklaştırma, denetleme, izin ve değerlendirme yetkilerinin sivil idarenin onayına bağlanacağını, denizlerde güvenliği sağlayan ve her türlü kaçakçılıkla mücadele eden Sahil Güvenlik Komutanlığı için de aynı düzenlemeler getirileceğini bildirdi.

Paket kapsamında yapılan reformlarla halkın can ve mal güvenliğinin temini ve özgürlüklerin her türlü müdahale ve şiddete karşı korunması ve bu özgürlüklerin rahat bir ortamda kullanılmasının garanti altına alınmasının sağlanacağını dile getiren Yerlikaya, muhalefetin adeta bir koalisyon gibi sürekli farklı stratejiler uygulayarak engellemelerini sürdürdüğünü aktardı.

Bu yasanın içeriğinde de görüldüğü gibi elzem olduğunu anlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Kamu güvenliği için mutlaka çıkarılması gereken bir yasadır. Biz de onun gereğini yapacağız. Yasada yer alan jandarmanın, sivil otoriteye bağlanması önemli bir husus. Bu, Türkiye 'de vesayetin kaldırılmasının son halkası şeklinde değerlendirilmelidir. Maalesef muhalefet, HDP'nin peşine düştü, molotof kokteyline, bonzaiye verilecek yaptırımın önüne geçmeye çalışıyor. Muhalefeti milletimize şikayet ediyoruz. Önümüzdeki seçim sürecinde bunları halkımıza anlatacağız. 2015 seçimleri iktidarın değil muhalefetin değişimi ve yenilenmesini doğuracaktır."