Anne karnındaki 140 gramlık bebeğe müdahale

Anne karnındaki 140 gramlık bebeğe müdahale
Anne karnındaki 140 gramlık bebeğe müdahale
- Konya'da idrar torbasındaki çıkış bölgesi kapalı olduğu için idrarını yapamayan, buna bağlı olarak amnion sıvısının azalması nedeniyle de yaşaması mümkün görülmeyen bebeğe, 17 haftalıkken anne karnında müdahale edildi - Anne karnında 140 gram ağırlığındayken bir ucu idrar torbasına bir ucu da karnının dışına yerleştirilen 1,5 milimetre çapında 10 santimetre boyundaki şantla rahatlatılan bebek, sağlıklı şekilde doğduktan sonra taburcu edildi

KONYA (AA) - METİN BOLAT - Konya'da idrar torbasındaki çıkış bölgesi kapalı olduğu için idrarını yapamayan, buna bağlı olarak amnion suyu azalan ve böbrekleri şişen bebek, 17 haftalıkken anne karnında zamanında yapılan müdahaleyle yaşatıldı. Sağlıklı şekilde doğan bebek, taburcu edildi.

Dört yıl önce kendisi gibi öğretmenlik yapan İsa (33) ile evlenen Taliha Pamuk (28), ilk hamileliğinden kısa süre sonra bebeğinin böbreklerinde sorun olduğunu öğrendi.

Ağrı'da yaşayan çift, gittikleri çeşitli hastanelerden bir sonuç alamadığı gibi doktorların "sizi sıkıntılı bir süreç bekliyor, isterseniz çocuğu aldırın" demeleri üzerine karamsarlığa kapıldı.

İnternette yaptıkları araştırmada, Konya'da yaşayan ve kendileri gibi öğretmen Fadime (35) ile Hüseyin Ayten (35) çiftinin, anne karnındayken 17 haftalık olan bebeklerine müdahale edildiği ve sağlıklı şekilde dünyaya geldiği haberini görünce ümitlendi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar ile görüşen çiftin, erkek bebekleri için operasyon kararı alındı.

Bebeğin yaşaması için vakit kaybetmek istemeyen Acar ve ekibi, 140 gram ağırlığındaki bebeğe, 17 haftalıkken başarılı şekilde ameliyatı gerçekleştirdi. Bir ucu idrar torbası, bir ucu da bebeğin karnının dışına yerleştirilen 1,5 milimetre çapında, 10 santimetre boyundaki "şant" adı verilen ince uzun elastik, teflon bir boruyla idrarını çıkarması sağlanan, böbrekleri de rahatlatılan bebek, 33 haftalıkken sağlıklı şekilde dünyaya geldi.

- Müdahale edilmese yaşaması mümkün değildi

Prof. Dr. Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanın kendilerine dört aylıkken Erzurum'dan geldiğini söyledi. İdrar torbası çıkış bölgesinde kapalılık görülen çocuğun bu nedenle idrarını yapamadığını belirten Acar, idrarını yapamadığı için bebeğin etrafındaki sıvının da bitme ihtimali bulunduğunu aktardı.

Her an kaybedilebilecek çocuğu yaşatmak için seri davranmak zorunda olduklarını ifade eden Acar, şunları kaydetti:

" Çocuk doğsa bile yaşaması mümkün olmayacaktı. İşlem öncesi etrafına su vererek yeni bir alan oluşturduk. Daha sonra şantı usulüne uygun yerleştirdik. Yani şantın bir ucunu idrar torbasına, bir ucunu da çocuğun karnının dışına yerleştirdik. Bu şekilde idrar direkt rahmin etrafındaki sıvıya boşalmış oldu. Yeterli amnion sıvısı sağlanarak çocuğa yaşama imkanı verilmiş oldu. Böbreklerdeki genişleme azalmış oldu. Bebek sağlıklı şekilde doğdu. Şu an durumu gayet iyi." 

Anne Taliha Pamuk, çok sıkıntılı bir hamilelik dönemi geçirdiğini söyledi. Doktorların, "gebeliği sonlandıralım" teklifini hiç düşünmeden reddettiklerini vurgulayan Pamuk, "Ali hocanın yönlendirmesiyle hamilelik sürecini başarıyla geçirdik. Annelik çok güzel bir duygu ama bizimki sıkıntılı bir süreç olduğundan herhalde benim için annelik daha güzeldir diye düşünüyorum" diye konuştu.