Araç takip ve kamera sistemi zorunlu hale getirilmeli

Araç takip ve kamera sistemi zorunlu hale getirilmeli
Araç takip ve kamera sistemi zorunlu hale getirilmeli
- Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Karamercan: - "Konya merkez ve ilçelerindeki toplu taşıma araçlarına 24 saat izlenebilen ve kaydedilen kamera ve araç takip sistemleri kurulmasının zorunlu hale getirilmesini talep ediyoruz"

KONYA (AA) - Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Osman Karamercan, toplumu derinden üzen olayların yaşanmaması için Konya merkez ve ilçelerindeki toplu taşıma araçlarına 24 saat izlenebilen ve kaydedilen kamera ve araç takip sistemleri kurulmasının zorunlu hale getirilmesini talep etti. 

Karamercan, yaptığı açıklamada,  Mersin 'in Tarsus ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan için başsağlığı dileğinde bulundu. 

Konya'nın il ve ilçelerinde toplu taşıma araçlarına, araç takip ve kamera sistemlerinin kurulmasının zorunlu hale getirilmesini isteyen Karamercan, bu konuda Konya Büyükşehir Belediye Meclisinin alacağı kararın çok önemli olduğunu söyledi. 

Kentteki taksi, dolmuş, öğrenci servisi ve diğer toplu ulaşım araçlarında olası asayiş durumlarına karşı esnafın gerekli hassasiyeti gösterdiğini vurgulayan Karamercan, şunları kaydetti: 

"Bizler esnaf teşkilatları olarak cinsel taciz ve tecavüz suçu başta olmak üzere hırsızlık, dolandırıcılık, uyuşturucu ticareti ve kullanımı, fuhuş, terör, ölümlü trafik kazalarına karışma, alkollü araç kullanma ve hız ihlali gibi suçlara karışmış kişileri araçlarımızda şoför olarak çalıştırılmaması konusunda gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Araçlarda görev yapan şoför arkadaşlarımız da bu konuda bilinçli ve güven verici. Toplumu derinden üzen bu tür olayların yaşanmaması için Konya merkez ve ilçelerindeki toplu taşıma araçlarına 24 saat izlenebilen ve kaydedilen kamera ve araç takip sistemleri kurulmasının zorunlu hale getirilmesini talep ediyoruz. Bu konuda Konya Büyükşehir Belediyesi Meclisinin alacağı karar çok önemli."