Aşıklar Konya'da buluştu

Aşıklar Konya'da buluştu
Aşıklar Konya'da buluştu
- Meram Belediyesi tarafından düzenlenen Meram Aşıklar Şöleni'ne Türkiye'nin önemli aşık ve ozanları katıldı

KONYA (AA) - Türkiye 'nin önde gelen aşık ve ozanları Konya'da düzenlenen aşıklar şöleninde buluştu.

Meram Belediyesi tarafından Konevi Kültür Merkezinde organize edilen Meram Aşıklar Şöleni'ne Öksüz Ozan, Ozan Maksudi, Ozan Ergani, Yaralı Ozan, Ozan Ataroğlu, Aşık Turabi, Yağız Ozan, Ozan Kaptani, Ozan Özhani ve Aşık Aliyar gibi aşık ve ozanlar katıldı.

Şölenin açılışında konuşan aşık Mehmet Ataroğlu, ozan ve aşıkların sevdaları, türküleri, ağıtları, hicivleri yapan ustalar olduğunu ifade ederek, "Aşık olunmaz, aşık doğulur. Nasıl ki bir sarraf altın yapamaz, sadece işler. Onu yaratan Allah'tır. Aşıklar da bülbül misalidir. Allah'ın kainatta yarattığı güzelliklerin tellallığını yapar. Aslında biz millet olarak aşık bir milletiz. Atasözlerimiz, deyimlerimiz çok manidar ve kafiyelidir" dedi.

Belediye Başkanı Fatma Toru da aşık ve ozanların bazen hüzünlendirip bazen de sevindirerek önemli konuları gündeme getirdiğini, bu nedenle de bu tür programların devamını yapmayı arzu ettiklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden katılan aşık ve ozanlar atışma, koçaklama, doğmaca şiir, doğmaca türkü, sözlü ve sazlı güzelleme ile taşlama dallarında örnekler sundu.

Yaklaşık 2 saat süren şölene Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Çalık ve çok sayıda kişi katıldı.