Avrupa Beyin Konseyi toplantısı

Avrupa Beyin Konseyi toplantısı
Avrupa Beyin Konseyi toplantısı
- Prof. Dr. Öztürk: "Nörolojik hastalıklarla mücadele ve beyin sağlığını korumak, toplum sağlığı için birinci önceliktir. Bu konuyla ilgili bütün kurum, dernek ve organizasyonlarla işbirliği yapacağız"

KONYA (AA)  - Türk Nöroloji Derneği ve Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk,  nörolojik hastalıklarla mücadele ve beyin sağlığını korumanın,  toplum sağlığı için birinci öncelik olduğunu belirterek, "Bu konuyla ilgili bütün kurum , dernek ve organizasyonlarla işbirliği yapacağız" dedi. 

Öztürk, Brüksel'de düzenlenen " Avrupa Beyin Konseyi" toplantısıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa Beyin Konseyi'nin, nörolojik hastalıklarla mücadele için Avrupa Parlamentosu'nda toplantı düzenlediğini söyledi.

Nörolojik hastalıkların dünyada olduğu gibi Avrupa'da da en önemli sağlık problemlerinden biri olduğuna dikkati çeken Öztürk, bu hastalıkla mücadele ve tedavi yollarının araştırılması için Brüksel'de toplantı yapıldığını hatırlattı.

Öztürk, geçtiğimiz günlerde Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Beyin Aksiyon Grubunu temsilen katıldığını belirterek, "Ben de Türk Nöroloji Derneği Başkanı olarak yer aldım. Avrupa Parlamentosunda yapılan toplantı, Avrupa ve Türkiye için önemliydi.  Bu organizasyona Avrupa Beyin Konseyi üyesi olan ülkelerin temsilcileri ve çeşitli ülkelerden parlementerler de destek vermek üzere katıldı" diye konuştu. 

Toplantıda, gelecekte her üç Avrupalı'dan birinin nörolojik hastalığa yakalanacağının aktarıldığını paylaşan Öztürk, şunları kaydetti:

"Problemin boyutu vurgulandı. Avrupa Beyin Konseyi'nde Türkiye Beyin Aksiyon Grubu'nun 2014 Avrupa beyin yılı aktiviteleri beğeni kazandı. Bu kapsamda nörolojik hastalıklar ve beyin sağlığı ile ilgili toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik aktivitelerimizi aktardık. Bu faaliyetler aynı yoğunlukla gelecek yıllarda da devam ettirilecektir. Nörolojik hastalıklarla mücadele ve beyin sağlığını korumak, toplum sağlığı için birinci önceliktir. Bu konuyla ilgili bütün kurum, dernek ve organizasyonlarla işbirliği yapacağız."