Baba oğul "can ciğer" oldu

Baba oğul "can ciğer" oldu
Baba oğul "can ciğer" oldu
- Konya'da karaciğer yetmezliği yaşayan ve hastalığının son evresinde olduğu belirtilen baba, oğlundan gerçekleştirilen nakille yaşama tutundu - Baba Kaplan: - "Yeniden doğmuş gibiyim. Oğlumun en değerli hediyesi ciğeri oldu" - Musa Kaplan: - "Babama bir şey olsaydı vicdan azabından kurtulamazdım. Şimdi çok mutlu ve huzurluyum"

KONYA (AA) - METİN BOLAT - Konya'da karaciğer yetmezliği yaşayan ve hastalığının son evresinde olduğu belirtilen Ali Kaplan, oğlundan yapılan nakille hayata yeniden tutundu. 

Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan Ali Kaplan'a (46), uygun organ bulunamayınca oğlu Musa (22) kendisinden nakil yapılması için doktorlara müracaat etti.

Nefes darlığı çeken ve doktorların hemen nakil olmazsa yaşamını yitireceği belirtilen Kaplan'a,  Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde başarılı şekilde oğlundan nakil gerçekleşti. 

- "Yeniden doğmuş gibiyim"

Nakil sonrası AA muhabirine konuşan Kaplan, uygun karaciğer bulunamayınca gönüllü olan oğlu Musa'nın kendisini çok duygulandırdığını söyledi.

Hasta olması halinde evladına kendisinin de hiç tereddüt etmeden tüm organlarını verebileceğini dile getiren Kaplan, "Yeniden doğmuş gibiyim. Oğlumun en değerli hediyesi ciğeri oldu" diye konuştu. 

- Hiç tereddüt etmedi

Eşi 9 aylık hamile olan Musa Kaplan ise babasının rahatsızlığından dolayı çok üzüldüğünü, uykularının kaçtığını vurguladı.

Hep babasının iyi olacağına inandığını ifade eden Kaplan, "Uygun karaciğer bulunamayınca babamın durumu iyice kötüleşti. Hiç tereddüt etmeden babama seve seve ciğerimi vereceğimi söyledim. Babama bir şey olsaydı vicdan azabından kurtulamazdım. Şimdi çok mutlu ve huzurluyum" ifadelerini kullandı.

- Sağlık durumu iyi

Hastanenin Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Tekin, hastalarında hepatite bağlı karaciğer yetmezliği geliştiğini bildirdi. Kadavradan uygun karaciğer bulunamayınca, canlı vericiden nakli gerçekleştirdiklerini anlatan Tekin, hastanın oğlunun karaciğerinin yarısının alınarak operasyonun gerçekleştirildiğini söyledi.

Tekin, Kaplan'ın sağlık durumunun iyi olduğunu kaydetti.


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  hamile

  ,

  necmettin erbakan

  ,

  nakil