Bağımlılıkla mücadelede Yeşilay ile işbirliği

Bağımlılıkla mücadelede Yeşilay ile işbirliği
Bağımlılıkla mücadelede Yeşilay ile işbirliği
- Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile Selçuk Üniversitesi arasında bağımlılıkla mücadelede farkındalık oluşturmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı

KONYA (AA) - Bağımlılıkla mücadelede farkındalık oluşturulması amacıyla Selçuk Üniversitesi (SÜ) ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında işbirliği protokolü imzalandığı bildirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Konya'daki tarihi Sepetçiler Kasrı'nda düzenlenen törende, SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel ile  Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Muhammet İhsan Karaman işbirliği protokolünü imzaladı. 

 İşbirliği çerçevesinde, Selçuk Üniversitesinde Yeşilay Cemiyetinin çalışmalarına destek verilmesi, bağımlılıkla mücadelede farkındalık oluşmasına yönelik her türlü spor , sağlık ve eğitim etkinliklerinin yapılması, uyarıcı materyallerin dağıtılması, üniversiteye bağlı birimlerde Yeşilay topluluklarının kurulması ve bilimsel uygulamalar yapılması planlanıyor.

Gökbel, gençleri alkol, sigara ve uyuşturucu gibi tehlikelerden korumak için önleme ve bilinçlendirme çalışmalarının çok faydalı olduğunu ifade ederek, üniversite bünyesinde kurulu olan Genç Yeşilay Topluluğu'nun çalışmalarının öğrencilerde farkındalığı artıracağını söyledi.

Protokolün hayırlı olmasını dileyen Gökbel, yönetim olarak bağımlılıkla mücadele konusunda her türlü desteği vereceklerini kaydetti.

Selçuk Üniversitesi ile yapılan bu protokolle, gençleri madde bağımlılığı konusunda eğiterek her türlü alışkanlıklardan uzak tutmayı planladıklarını vurgulayan Karaman, şunları kaydetti:

"Uyuşturucuyla mücadele konusu, akademisyenler, sağlıkçılar, eğitimciler başta olmak üzere toplumun geneliyle birlikte mücadele edilmesi gereken bir halk sağlığı sorunudur. Yeşilay olarak çalışmalarımızı bilimsel ve kanıta dayalı verilere dayanarak yapma gayreti içindeyiz. Bu konuda üniversitelere ihtiyacımız var. Bizimle işbirliği gerçekleştiren Selçuk Üniversitesine yürekten teşekkür ediyorum. Üniversitelerle imzaladığımız en önemli protokollerden birini imzaladık."

Konuşmaların ardından Gökbel ve Karaman işbirliği protokolünü imzaladı.