Başbakan Davutoğlu canlı yayında

Başbakan Davutoğlu canlı yayında
Başbakan Davutoğlu canlı yayında
- Davutoğlu: (1) - "(HDP mitingindeki patlama) Her şeyden önce bu saldırı sadece bir partiye değil Türk demokrasisine ve seçimlere, dolayısıyla Türkiye'ye yönelik bir saldırıdır. Kim yapmış olursa olsun, hangi gerekçeyle yapmış olursa olsun bu saldırının failinin hedefi, Türkiye'dir ve Türk demokrasisidir" - "Türkiye'de seçimlere dönük yapılacak her türlü bu tarz manipülasyonların doğurabileceği ağır sonuçları bilen kirli çevrelerin veya kirli bir elin işi. Ortaya çıkarmak için her türlü çabayı göstereceğiz"

KONYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP mitingindeki patlamaya ilişkin, "Her şeyden önce bu saldırı sadece bir partiye değil Türk demokrasisine ve seçimlere, dolayısıyla Türkiye'ye yönelik bir saldırıdır. Kim yapmış olursa olsun, hangi gerekçeyle yapmış olursa olsun bu saldırının failinin hedefi Türkiye'dir ve Türk demokrasisidir" dedi.

Davutoğlu, Kontv'de soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

HDP mitingindeki patlama ile ilgili soru üzerine Davutoğlu, "Her şeyden önce bu saldırı sadece bir partiye değil Türk demokrasisine ve seçimlere, dolayısıyla Türkiye'ye yönelik bir saldırıdır. Kim yapmış olursa olsun, hangi gerekçeyle yapmış olursa olsun bu saldırının failinin hedefi, Türkiye'dir ve Türk demokrasisidir. Dolayısıyla en şiddetli şekilde kınadık, kınıyoruz" diye konuştu.

Olayı haber alır almaz Vali ve İçişleri Bakanına gerekli talimatları verdiklerini ifade eden Davutoğlu, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da şifa diledi.

Hastanelerin ve bütün sağlık ekiplerinin yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşması için çalıştığını aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Olay olduğu zaman Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, valimiz herkes tam bir seferberlik halinde bu meseleyle ilgilendiler. Bu bir kirli elin işi. Türkiye'de seçimlere dönük yapılacak her türlü bu tarz manipülasyonların doğurabileceği ağır sonuçları bilen kirli çevrelerin veya kirli bir elin işi. Ortaya çıkarmak için her türlü çabayı göstereceğiz. Şu anda bu anlamda yeni bir bilgi yok ama bütün çalışmalar en geniş detayıyla yürütülüyor."

Davutoğlu, asgari ücret, gençlerin sorunları ve taşeronların durumu ile ilgili sorular üzerine de bu konularda zaten daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın başbakanlığı döneminde 12 yılda yapılan çok çalışma olduğunu ama 62. Hükümet döneminde de çok çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bazen kamuoyunun bunları yakın takipte zorlanmış olabileceğini, Türkiye'de bu kesimlerle ilgili çok ciddi adımlar attıklarını dile getiren Davutoğlu, "Emeklilerimize 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere seyyanen 100 lira zammı ocak ayında kararlaştırdık, Mart ayında da Meclis'ten geçirdik. Seyyanen 100 lira zam, yılda bin 200 lira demek. Bin 100 liranın altındaki emekliler için. Dolayısıyla 800 lira alıyorsa 1,5 maaş demek zaten. Kılıçdaroğlu 'nun hayal gibi zikrettiği hususu biz zaten şu anda gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı

Bin 100 liranın üstündeki emeklilere de benzer düzenlemeleri seçim sonrasında yapacaklarını vurgulayan Davutoğlu, ne yapılmışsa emeklilere şu ana kadar AK Parti döneminde yapıldığını bildirdi.

-Taşeron işçilerle ilgili düzenleme-

AK Parti döneminde yine son aldıkları kararla emekli olan vatandaşların çalışmaları halinde yapılan kesintiyi yüzde 15'ten yüzde 10'a çektiklerini anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bunu da kademeli bir şekilde sıfıra indireceğiz inşallah. Bunların hepsi nihayet ülkenin ekonomik durumu iyileştikçe, pasta büyüdükçe hep kademeli olarak yapılacak. Ama her halükarda emeklilerimizi ne enflasyona ezdirir ne de Kılıçdaroğlu'nun hayal veya içi boş vaatlerine terk ederiz. Bundan herkesin emin olmasını istiyorum. Taşeronlarımız için de gerekli yasal düzenlemeleri yaptık. Taşeronlarımızın herhangi bir şekilde mağdur olmaması için çok net bir şekilde taşeron işçilerin asıl işte çalışmayacağı, asıl işte olanların da taşeron olmayacağı bir düzenleme getirdik. Bu düzenlemenin uygulaması seçim sonrasında olacak. İlk uygulamasını Karayollarında yaptık. Çünkü orada yasal süreçte geldiğimiz bir nokta vardı. İnşallah seçimden sonra da bütün asıl işte çalışan işçilerimiz kadroya geçecekler. Taşeron meselesini kökten temelden bu anlamda çözeceğiz."

Davutoğlu, gençlerle ilgili olağanüstü gayretler içinde olduklarını, bursları 45 liradan 330 liraya çıkardıklarını anımsattı.

Yüksek lisans bursunun 660 lira, doktora bursunun 990 lira olduğunu aktaran Davutoğlu, birinci eğitimde harcı kaldırdıklarını belirtti.

-"Genç istihdamına özel önem veriyoruz"- 

"Şimdi güzel bir hediye olarak da yurtdışına çıkan 12-25 yaşlar arasındaki gençlerimize THY'de yüzde 30 indirim getiriyoruz" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Gençlerimizin iş imkanlarını artırmak için genç istihdamına özel önem veriyoruz. Onun için benim başbakanlığım yani 62. Hükümet döneminde mart ayında açıkladığımız istihdam paketiyle; genç istihdam eden işverenlerin iş başı eğitim için ayırdıkları 6 aylık sürede maaşını devlet ödeyecek bu gençlerin. Yine staj yapan gençlerin maaş düzenlemeleriyle ilgili kararlar aldık. İş başı eğitimden sonra işe alındıklarında da 5 yıl gibi bir dönem için primlerini de devlet ödeyecek. Yani işveren üzerinden yükü alarak, işverenin daha çok genç istihdam etmesini sağlayacak düzenlemeler yapacağız. Bu hususlarda kimsenin tereddütü olmamalı. Özel güvenlik elemanları kesinlikle mağdur edilmeyecek. İhtiyaç hissettiğimiz, Adliye gibi diğer yerler gibi, kadroya alabiliriz, emniyette görevlendirebiliriz. Diğerleri ise normal işlerini yapacaklar. Şartların iyileştirilmesi için de her türlü tedbiri alacağız."

Taban fiyatlarını seçim sonrasında birer birer açıklayacaklarını, bir tek hasat başladığı için çayla ilgili bir açıklama yaptıklarına dikkati çeken Davutoğlu, çaya beklenen, yani şu ana kadarki uygulamaların üstüne bir taban fiyat verdiklerini söyledi.

Davutoğlu, çiftçileri hiçbir şekilde mağdur etmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu sene 10 milyar Türk liralık çiftçiye tarım desteği veriyoruz. Şu ana kadar bu 10 milyarın 7,4 milyarını ödedik. İlk 5 ayda... Bu anlamda çiftçimize borcumuz kalmadı. Ama hizmet borcumuz ve şartlar itibarıyla çiftlerimiz bereketin timsalidir. Onlara her türlü imkanı sağlamaya kararlıyız. Mazot ve gübre desteklerini artırdık. Seracılıkta yeni düzenlemeler getirdik. Seracılıkta kullanılan elektrik de dahil olmak üzere seracılığın teşvik edilmesi için daha ucuz elektrik kullanımı anlamında tedbir alıyoruz. Yine tarım kooperatiflerin borçlarını erteledik. Sulama birliklerinin borçlarını yeniden yapılandırma kararı aldık. Dolayısıyla çiftçilerimizin üzerinde baskı oluşturan hususu inşallah gözeteceğiz. Bütün Konyalı çiftçilerimize hayırlı hasatlar diliyorum."

(Sürecek)