Basında sansürün kaldırılışının 107. yıldönümü

Basında sansürün kaldırılışının 107. yıldönümü
Basında sansürün kaldırılışının 107. yıldönümü
KONYA (AA) - Konya Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu, basında sansürün kaldırılışının 107. yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı.Tatlısu, yaptığı...

KONYA (AA) - Konya Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu, basında sansürün kaldırılışının 107. yılı dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Tatlısu, yaptığı yazılı açıklamada, bütün dünyada anayasalarla basının sansür edilemeyeceğinin garanti altına alındığına dikkati çekti.

Tatlısu, açıklamasında şunları kaydetti:

"Ancak dünya , elinde bulundurduğu ajanslar, gazeteler ve televizyonlar aracılığıyla İslam ülkelerine sansür dersleri verirken, kendileri sansür uygulamaktadır. Bu çevreler, İslam ülkelerinde giriştikleri istihbarat cinayetlerini, menfaat ve çıkar cinayetlerini saklı tutup, milletlerin haber alma özgürlüğünün önüne geçerken, Gezi hadisesi gibi uluslararası bir provokasyonu 9 saat süreyle canlı yayınlayabilmekte ve dünya kamuoyunu yanlış ve yanlı bilgilendirmektedir. Sansür kadar yanlı, yanlış ve çıkarcı yayınlara da dur diyebilmeliyiz. Aynı çevrelerin Ortadoğu 'nun katil ve terörist devleti İsrail ile ilgili Müslümanlara yönelik cinayet haberlerini niçin yayınlamadıklarının da hesabı sorulmalıdır. Ülkemizde sansür varmış gibi nara atanlar, kendilerine bakmalı, İslam ülkelerindeki işbirlikçileriyle yaptıkları gizli çalışmaları derhal sona erdirmelidir."