Bedesten Projesi'ne uluslararası bir ödül daha

Bedesten Projesi'ne uluslararası bir ödül daha
Bedesten Projesi'ne uluslararası bir ödül daha
KONYA (AA) - Dünyada kültürel mirasın korunmasını ve değerlendirilmesi teşvik etmeye yönelik çalışmalar yapan YOCOCU (Youth in Conservation of...

KONYA (AA) - Dünyada kültürel mirasın korunmasını ve değerlendirilmesi teşvik etmeye yönelik çalışmalar yapan YOCOCU (Youth in Conservation of Cultural Heritage) tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesinin Bedesten Projesi'ne ödül verildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İtalya'nın Verona Üniversitesi kampüs alanındaki tarihi kale binasında düzenlenen programda Konya Büyükşehir Belediyesinin kültürel mirası koruma konusunda gerçekleştirdiği çalışmalar ile Bedesten Projesi hakkında sunumlar yapıldığı belirtildi.

Törende Dünya Kültürel Mirasi Koruma Kurulu Üyesi ve YOCOCU Başkanı Dr. Andrea Macchi'nin ödülü Konya Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Mustafa Uzbaş'a takdim ettiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Roma merkezli bir kuruluş olan ve dünyanın pek çok ülkesinde temsilcilikleri bulunan YOCOCU, restorasyon ve konservasyon sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla genç profesyonellere ortamlar hazırlayan bir örgütlenmeye sahip. Konya Büyükşehir Belediyesinin katkıları ile mayıs ayında Konya'da düzenlenen 4. Uluslararası Türk Sanatları, Tarihi ve Folkloru Kongresi, Sanat Etkinlikleri kapsamında Konya'ya gelen YOCOCU Başkan Yardımcısı Marta Caroselli, Bedesten'de incelemelerde bulunarak Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kültürel mirasın korunmasına yönelik çalışmalarından etkilendiğini dile getirmişti."