Beyşehir Gölü'nde av yasağı başladı

Beyşehir Gölü'nde av yasağı başladı
Beyşehir Gölü'nde av yasağı başladı
Türkiye'nin en büyük tatlı su gölünde üreme mevsimi olması nedeniyle her yıl 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında uygulanan su ürünleri av yasağı bugünden itibaren başladı

KONYA (AA) -  Türkiye 'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde balıkların üreme mevsimine girilmesi nedeniyle su ürünleri av yasağı başladı.

Her yıl 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında uygulanan yasak nedeniyle göl kıyısındaki parka çekilen balıkçı teknelerinin motorları söküldü. Göle serdikleri ağlarını ve av malzemelerini toplayan avcılar, kıyıya getirip bakımını yaptıktan sonra araçlarıyla evlerine taşıdı.

Beyşehir İlçe Gıda , Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, gazetecilere yaptığı açıklamada, göldeki su ürünlerinin korunması amacıyla 1380 sayılı su ürünleri kanununa ilişkin ilgili yönetmelikler gereği, her türlü istihsal vasıtası ile göl üzerinde su ürünleri avcılığının üç ay süreyle yasak kapsamına girdiğini söyledi. 

Bugünden itibaren su ürünleri av yasağı süresince göle hiçbir surette balıkçı teknesinin açılmayacağını dile getiren Karşıyaka, şu bilgileri verdi:

"Yasak süresince teknelerde, göl kenarında ve adalarda ağ gibi her türlü istihdal malzemesi bulundurulması yasak olup, bulunduğu takdirde görevlilerce el konularak yasal işlem başlatılacaktır. Balık satış yerleri ve fabrikalar yasağın başlamasından itibaren 24 saat içerisinde ellerinde bulunan balık miktarını stok tesbiti için kurumumuza bildirecektir.  Tesbiti yapılan su ürünleri, ilçe müdürlüğümüzden izin alınmadan nakli ve satışı yapılmayacaktır."